prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Udhėheqėsit muslimanė tė Detroitit...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Udhėheqėsit muslimanė tė Detroitit...   Tue Aug 26, 2014 11:03 pm

Udhėheqėsit myslimanė tė Detroitit, shi’itė dhe sunnitė e denoncojnė ISIS-in si "kriminelė tė ēmendur '

Udhėheqėsit myslimanė u mblodhėn tė hėnėn tek shkallėt e Bashkėsisė sė Dearbornit, ku dėnuan me forcė ISIS-in, duke thėnė se grupi militant nė Irak dhe Siri nuk paraqet Islamin apo Muslimanėt.
Anėtarėt ISIS-it janė "kriminelė tė ēmendur” tė cilėt kanė abuzuar fenė tonė," tha Imam Muhammed Ilahi i Shtėpisė Islamike tė Urtėsisė nė Dearborn Heights. "Ju jeni njė bandė e gangsterėve ... ju nuk jeni islamik."
Organizuar nga imamėt me Kėshillin e Komunitetit Musliman tė Michigan-it, folėsit duke pėrfshirė udhėheqėsit Shi’a dhe udhėheqėsit Sunni tė etnive tė ndryshme dhe racave, tė gjithė tė bashkuar, duke thėnė se ISIS nuk flet pėr Islamin.
"Prerja e kokės e James Foley ... ėshtė njė shkelje e qartė e Kur'anit dhe e mėsimeve tė Profetit Muhammed," tha Imam Mustafa Elturk, qė sė bashku me Imam Muhammed Ilahin e Kėshillit tė Komunitetit Musliman tė Michigan-it, thanė se "ISIS-i nuk pėrfaqėson Islamin as muslimanėt."
Ngjarja e sė hėnės ishte tubim tretė anti-ISIS nė Dearborn kėtė verė qė u organizua nga muslimanėt lokalė. Dy tubime tė organizuara nga udhėheqėsit shiitė u mbajtėn nė Dearborn nė qershor, ku u dėnua ISIS. Nė tė dy mitingjet morėn pjesė me qindra muslimanė.
Rreth 50 vetė morėn pjesė nė protestėn e sė hėnės, qė pėrfshinte vėrejtjet e bėra nga imamėt lokal, Osama Siblani, botues i gazetės Arab-American News nė Dearborn, Dawud Walid, drejtor i Kėshillit pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame nė Michigan dhe Steve Spreitzer, kryetar pėr Diversitete nė Michigan.
"Ata janė armiq tė njerėzimit," tha Siblani pėr ISIS-in.
Siblani dhe Ilahi kėrkuan nga Shteteve e Bashkuara tė Amerikės pėr tė ndaluar mbėshtetjen e grupeve tė opozitės siriane si ISIS. SHBA ka thėnė se mbėshtet grupet e moderuara tė opozitė nė Siri, jo grupet ekstremiste si ISIS. Ilahi kritikoi, gjithashtu,veprimet e Izraelit nė Gaza.
"ISIS ėshtė njė grup terrorist," tha Imam Ali Aliu, udhėheqėsi fetar i Komunitetit Mysliman nė Periferinė Perėndimore, i xhamisė sė Kantonit. "Ata nuk flasin nė emėr tė Islamit, nė emėr tė muslimanėve, nė emėr tė njerėzimit."
Njė Imam nė Dearborn, Ahmed Xhibril, ėshtė bėrė njė udhėheqės fetar shumė i popullarizuar nė internet pėr luftėtarėt ISIS-it nga Perėndimi, sipas njė analisti britanik. Por udhėheqėsit fetar myslimanė nė mitingun e sė hėnės ishin tė bashkuar tė gjithė kundėr ISIS-it.
"Ata kanė njė program tė keq, mė i keqi qė prej Gjermanisė naziste," tha Ahmad Nasser nga Livonia dhe pėr ISIS tha, "Ata janė tė neveritshėm."
Imam Ali Lela i Trojės tha pėr ISIS-in: "Ky nuk ėshtė Islami qė ne e praktikojmė.”

Burimi: Freep
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Udhėheqėsit muslimanė tė Detroitit...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: