prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Anėtarja e Kuvendit Saudit folėse nė Konferencėn e Shkencore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Anėtarja e Kuvendit Saudit folėse nė Konferencėn e Shkencore   Wed Aug 27, 2014 11:11 pm

Anėtarja e Kuvendit Saudit folėse nė Konferencėn e Shkencore Botėrore

Njė fondacion kryesor Shkencor Zviceran ka zgjedhur njė femėr anėtare e Kuvendit Sauditė pėr tė folur sė bashku me personalitete ndėrkombėtare nė njė Konferencė Shkencore pėr tė theksuar rolin e shkencės nė gjetjen e zgjidhjeve pėr problemet bashkėkohore globale.
Hajat Sindi, bioteknologjiste, do tė flasė nė ngjarje ndėrkombėtare TEDxCERN, e cila do tė mbahet mė 24 shtator 2014, nėn sloganin "Pėrpara: Hartoni tė ardhmen me shkencė"
Pjesėmarrėsit do tė diskutojnė hulumtimet, shpikjet dhe projektet ambicioze qė synojnė pėr tė mobilizuar shkencėn nė shėrbim tė njerėzimit dhe pėr tė kapėrcyer sfidat nė shėndetėsi, nė fushėn e mjedisit dhe fushėn arsimore.
"Shkenca ėshtė edhe eksplorimi i botėve pėrtej imagjinatės dhe njė pjesė e jetės sė pėrditshme - njė pėrbėrėse shumė e rėndėsishme nė pėrballjen me sfidat me tė cilat pėrballemi sot dhe nė tė ardhmen," tha Brian Cox, mikpritės i kėtij evenimenti.
Hajat Sindi do tė jetė nė mesin e personaliteteve kryesore nė fushėn e kėrkimit, duke pėrfshirė gjenetisten kryesore dhe biologen molekulare, Nina Fedoroff, shkencėtarin, Danielle Fong, studiuesen Julia Greer dhe matematikanin dhe filozofin, John Mighton.
"Dr.Hajat Sindi ka luajtur njė rol pionier nė ofrimin e kujdesit shėndetėsor dhe mundėsive shkencore pėr gratė nė Lindjen e Mesme nė njė mėnyrėn qė mobilizon shkencėn dhe zbulimet pėr planifikimin e tė ardhmes dhe pėrmirėsimin e saj. "tha Claudia Marc.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

=========================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Anėtarja e Kuvendit Saudit folėse nė Konferencėn e Shkencore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Flet kėngėtarja e njohur, Manjola Nallbani
» Dashnorja e Qazės, kėngėtarja serbe Natasha i shkon nuse...
» Intervistė nga Albert Zholi:Flet kėngėtarja surprizė e "Maratonės sė kėngės Popullore" Saranda

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: