prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Universiteti i Floridės me Qendėr pėr Studime Islame

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Universiteti i Floridės me Qendėr pėr Studime Islame    Wed Sep 03, 2014 11:42 pm

Universiteti i Floridės me Qendėr pėr Studime Islame

Universiteti i Floridės sė shpejti do tė ketė njė Qendėr pėr Studime Islame Globale.
Krijimi i qendrės ėshtė miratuar kohėt e fundit nga ana e universitetit dhe do tė shpallet nga Kėshilli i Universitetit tė Floridės kur ai tė mblidhet kėtė javė, tha Terje Ostebo, asistent profesor nė Qendrėn pėr Studime tė Afrikės dhe tė Departamentit tė Fesė.
"Ne jemi shumė tė ngazėllyer pėr kėtė," tha Ostebo Sun pėrmes emailit. "Ka shumė pak programe tė ngjashme nė juglindje, dhe praktikisht asnjė nė Florida. Kjo qendėr do tė kontribuojė pėr tė vėnė Universitetin e Floridės nė hartė."
Terje Ostebo ka qenė nė krye tė pėrpjekje pėr tė krijuar qendrėn pėr mė shumė se njė vit, duke punuar nė fakultet nė departamentet e fesė, shkencave politike, historisė, antropologjisė, gjuhėve, letėrsive dhe kulturave, si dhe nė Qendrėn pėr Studime Afrikane.
Prezantimi zyrtar i qendrės do tė jetė 18-19 shtator 2014, me njė konferencė mbi "Islami Global dhe kėrkimi i hapsirės publike," tha ai.
Konferenca do tė paraqitet John Esposito, njė profesor i fesė nė Universitetin Georgetown dhe themelues, drejtor i Qendrės pėr Mirėkuptim Muslimanė-Krishterė, mė emrin Princi Al-Valid Bin Talal. nė Shkollėn Walsh pėr Shėrbim tė Jashtėm.
Me Islamin si feja e dytė mė e madhe nė botė, me Islamin si feja me rritjen mė tė shpejtė nė botė, me 1.6 miliard pasuesve, koha ėshtė e duhur, e saktė, pėr njė qendėr tė tillė, tha Ostebo. Qendra do tė pėrqėndrohet nė kėrkime qė e vė Islamin nė njė kontekst global dhe i dhuron studentėve njė gamė tė kurseve, tha ai.
"Ekziston njė nevojė urgjente pėr njė kuptim mė tė thellė dhe mė tė nuancuar tė diversitetit tė pasur dhe dinamikėn komplekse tė Islamit bashkėkohor," tha Ostebo.
Ostebo tha se shpreson se Qendra do tė tėrheqė studiues nga i gjithė vendi pėr tė dhuruar eksperiencėn e tyre rreth ēėshtjeve tė lidhura me Islamin, tė tilla si autoriteti fetar i femrave nė Islam, marrėdhėniet Islam -Perėndim, dhe Islami dhe politika.
"Me njė fokus nė Islamin ndėrsektar me dinamikėn mė tė gjėrė sociale, kulturore, politike dhe ekonomike nė botėn bashkėkohore,
qendra ka pėr qėllim pėr tė prodhuar njohuri tė reja dhe shumė tė nevojshme pėrmes hulumtimeve dhe tė bėhet njė burim i rėndėsishėm nė mėsimdhėnie dhe nė kontaktet me qytetarėt," ai tha.

Burimi: Gainesville
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Universiteti i Floridės me Qendėr pėr Studime Islame
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Universiteti i Bolonjes dhe partizanėt me gjysėm opinge
» Flori Bruqi: Ikona e gazetarisė kosovare, Ramiz Kelmendi
» Hilmi Saraēi: Masakra serbe nė Studime tė Poshtme (Martiraj) 1998-1999
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: