prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pentagoni: Dhjetėra amerikanė luftojnė pėr “Shtetin Islamik”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Pentagoni: Dhjetėra amerikanė luftojnė pėr “Shtetin Islamik”    Mon Sep 08, 2014 11:54 pm

Pentagoni: Dhjetėra amerikanė luftojnė pėr “Shtetin Islamik”

Washington:

Shtetet e Bashkuara besojnė se "njė duzinė" amerikanė janė duke luftuar pėr Shtetin Islamik me ekstremistė nė Irak dhe Siri, tha njė zėdhėnės i Pentagonit tė enjten.
Ka rreth 100 shtetas amerikanė "qė veprojnė brenda Sirisė", por ishte e paqartė se me cilin grup rebel ata janė bashkuar, tha zėdhėnėsi Kolonel Steven Warren.
"Ne besojmė se ka ndoshta njė duzinė qė janė me militantėt e ISIL-it (IS)," tha ai.
Zyrtarė tė lartė amerikanė kanė shprehur shqetėsim pėr praninė e luftėtarėve tė huaj nė mesin e ekstremistėve sunni qė mbajnė pasaporta perėndimore, potencialisht kthimi i tyre nga fushėbeteja ėshtė i mundshėm pėr tė kryer sulme terroriste nė Europė apo Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Zyrtarėt e Inteligjencės Amerikane kanė vlerėsuar se ka rreth 1.000 vullnetarė europianė midis forcave rebele nė Siri, por mbetet e paqartė se sa prej tyre janė bashkuar me xhihadistėt e ISIL-it.
Tė paktėn njė luftėtar amerikan i Shtetit Islamik ėshtė vrarė nė luftime nė Siri, thonė zyrtarėt, ndėrsa autoritetet janė duke hetuar njė amerikan tjetėr, i dyti qė vdiq nėse ishte i rekrutuar.
Byroja Federale e Hetimeve ka arrestuar disa njerėz duke u pėrpjekur pėr tė udhėtuar nga Shtetet e Bashkuara nė Siri pėr tė mbėshtetur militantėt, tha tė mėrkurėn, Mateu Olsen, drejtor i Qendrės Kombėtare Kundėr Terrorizmit nė SHBA.
Ndėrsa nuk ka asnjė shenjė qė ekstremistėt po pėrgatisin ndonjė sulm tė mundshėm nė Shtetet e Bashkuara, ekziston rreziku se njė simpatizant i grupit mund tė kryen njė sulm "tė kufizuar" nė tokėn amerikane, sipas Mateu Olsen.
Luftėtarėt e Shtetit Islamik kanė pushtuar sipėrfaqe tė mėdha nė Irak nė muajt e fundit, duke shfaqur veprime brutale dhe duke lėshuar nė qarkullim videot e ekzekutimeve tė frikshme tė dy gazetarėve amerikanė.
Kombet e Bashkuara dhe grupet e tė drejtave tė njeriut kanė dėshmi pėr krimet nė rritje dhe mizori tė kryera nga luftėtarėt tė ISIL-it nė veri tė Irakut dhe nė Sirinė lindore kundėr pakicave etnike dhe fetare.

Burimi: Arab News
===================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pentagoni: Dhjetėra amerikanė luftojnė pėr “Shtetin Islamik”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: