prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kėrcėnimet me vdekje...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Kėrcėnimet me vdekje...   Tue Sep 09, 2014 10:30 pm

Kėrcėnimet me vdekje e detyrojnė kėshilltaren muslimane tė largohet nga Italia

Aisha Mesrar e la postin e saj dhe shtėpinė e saj nė veri tė Italisė, pasi dy vjet u kėrcėnuar me vdekje.
Njė kėshilltare muslimane pėr Partinė Demokratike ka ikur nga Italia pas marrjes sė kėrcėnimeve dhe mesazheve ksenofobike, duke u shqetėsuar pėr sigurinė e fėmijėve tė saj.
Aisha Mesrar, e cila ėshtė me prejardhje marokene, u ankua pėr kėrcėnimet qė i janė dėrguar asaj gjatė njė periudhe dy-vjeēare, duke e detyruar atė qė tė largohet nga shtėpia e saj nė Rovereto, Trentino.
Sipas agjencisė sė lajmeve ANSA, Aisha Mesrar e dorėzoi njoftimin e saj nė kėshillin e qytetit, pas katėr viteve tė shėrbimit para se tė largohej nga shtėpia e saj pas 23 vjetėsh.
"Unė nuk mund tė jetoj gjithmonė nėn pėrcjellje," tha Aisha Mesrar, 45 vjeēare, pėr The Lokal. "Unė pėr veten nuk frikėsohem, por pėr fėmijėt e mi. Por unė po largohem me krenari, e kėnaqur me atė qė kam bėrė.”.
Kryetari i Kėshillit tė Trento-s, Bruno Dorigatti, shprehu "solidaritetin e pėrgjithshėm" tė tij me Aishe Mesrar dhe keqardhjen pėr largimin e saj, qė ai e quajti njė "shembull i shquar i angazhimit qytetar."
Gazeta lokale La Voce del Trentino ka cituar Bruno Dorigatti-n duke thėnė: "Nė qoftė se njė banor femėr [qė ka jetuar] nė krahinė pėr 23 vjet dhe duhet tė largohet pėr shkak tė kėrcėnimeve anonime, pėr ate qė ka qenė njė pikė referimi pėr komunitetin islam dhe e emėruar nga kryetari i bashkisė pėr tė punuar nė promovimin e njė qyteti tė hapur, tė aftė pėr koordinimin e gjuhėve, kulturave dhe besimeve tė ndryshme fetare, kjo do tė thotė se Trentino nuk i ka mundur ende tė gjitha mikrobet e rrezikshme tė intolerancės. "

Burim: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kėrcėnimet me vdekje...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» I dėnuari me vdekje mbron pėrsekutorin
» Kėrcėnohet me vdekje Xhemal Ahmet

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: