prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nėnshkruhet marrėveshja pėr mėsimin e gjuhės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Nėnshkruhet marrėveshja pėr mėsimin e gjuhės    Thu Sep 11, 2014 10:32 pm

Nėnshkruhet marrėveshja pėr mėsimin e gjuhės arabe pėr myslimanėt kinezė

Kėshilli pėr Marrėdhėnie Islame Kineze ka nėnshkruar njė marrėveshje me njė kompani tė specializuar nė Arabinė Saudite pėr mėsimin e gjuhės arabe pėr myslimanėt kinezė, pėr tė ndihmuar ata tė mėsojnė, tė kuptojnė dhe tė shtojnė njohuritė e tyre rreth civilizimit islam.
Dr. Ding Hui, kryetar i Kėshillit pėr Marrėdhėnie Islame Kineze tha se kjo ėshtė njė marrėveshje pėr tė promovuar mėsimin e gjuhės arabe nė Kinė, njė vend me njė popullsi prej rreth 1.4 miliard njerėz, prej tė cilėve 50 milion janė myslimanė.
"Ka disa shkolla islame ku mėsohet gjuha arabe, por ato nuk janė tė mjaftueshme," tha ai, duke shtuar se gjuha ka nevojė pėr specialistė pėr tė pėrcjellė mesazhin e duhur, raportoi Arab News.
Ai pohoi se donacionet pėr ndėrtimin e xhamive dhe shkollave islamike janė tė domosdoshme dhe kjo plotėsohet me praninė e trajnimit tė specializuar tė gjuhės arabe dhe kėshtu do tė pėrfitojnė tė gjithė.

Burimi: Arab News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nėnshkruhet marrėveshja pėr mėsimin e gjuhės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ēfarė pėrmbante Marrėveshja ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Nikolla Pashiē?!
» Berisha nė Kosovė marrėveshje ndėrshtetėrore
» Lavdrim Muhaxheri duke e marrė nė pyetje djalin qė e ekzekutoi me antitank (Video +18)
» Bahri Rashica:Na ka marrė malli
» Acarohen marrėdhėniet Greqi-Shqipėri, helikopterėt fuluturojnė nė kufi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: