prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Myslimanėt amerikanė tė bashkuar kundėr ekstremizmit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Myslimanėt amerikanė tė bashkuar kundėr ekstremizmit   Fri Sep 12, 2014 11:13 pm

Myslimanėt amerikanė tė bashkuar kundėr ekstremizmit tė dhunshėm

Tė mėrkurėn, mė 10 shtator 2014, imamėt, udhėheqėsit dhe organizatat myslimane – amerikane mbajtė njė mbledhje dhe konferencė kombėtare pėr shtyp me udhėheqėsit kombėtar dhe rajonal tė komunitetit. Ne i kemi ftuar edhe zbatuesit e ligjit nė Klubin Kombėtar tė Shtypit pėr tė adresuar pėrshkallėzimin e ekstremizmit tė dhunshėm nga ISIS dhe reagimin e komunitetit ndaj potencialit pėr kėrcėnimet ndaj atdheut, Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
Nė prag tė pėrvjetorit tė 13-tė 11 shtatorit ( 9/11), ne pėkujtojmė viktimat dhe familjet qė pėsuan nga sulmet e tmerrshme terroriste qė morėn jetėn e gati 3.000 amerikanėve. Ne do tė riafirmojė parimet islamike tė dėnimit tė terrorizmit, mbrojtjen e jetės dhe tė lirisė fetare.
Vrasjet e tmerrshme tė gazetarėve amerikanė, Steven Sotloff dhe James Foley, janė pėrkujtues tė nevojshėm pėr amerikanėt qė tė mbeten vigjilent nė komunitetet nė tė gjithė vendin. Nė pėrballjen me ekstremizmin e dhunshėm nė Shtetet e Bashkuara, komunitetet dhe udhėheqėsit janė pėrgjigjur me iniciativa tė shumta pėr tė kundėrshtuar kėtė ngjarje helmuese, duke pėrfshirė, fetvatė (dekrete), programet parandaluese, radikalizimin nė internet etj.
Gjatė mbledhjes dhe konferencės pėr shtyp, udhėheqėsit myslimanė amerikanė do tė riafirmojnė vendimet (Fetvat) kundėr ekstremizmit.

Burimi: Press org.
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Myslimanėt amerikanė tė bashkuar kundėr ekstremizmit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: