prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kardinali amerikan lavdėron Islamin, dėnon ISIL-in

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Kardinali amerikan lavdėron Islamin, dėnon ISIL-in   Sun Sep 14, 2014 1:02 am

Kardinali amerikan lavdėron Islamin, dėnon ISIL-in

Uashington-

Njė emeritus nė Uashigton, Kardinali Katolik ėshtė bashkuar me eliten e udhėheqėsve muslimanė amerikanė pėr tė dėnuar tė ashtuquajturin Shteti Islamik nė Irak dhe Levant (ISIL), duke mbrojtur mėsimet Islame si tė ngjashme me Krishterimin.
"Nė emėr tė Zotit, tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėpėotit!" McCarrick tha si ai e prezanton veten para audiencės, nė njė takim tė organizuar nga Kėshilli Mysliman pėr Marrėdhėnie me Publikun, qė u zhvillua mė 10 shtator, raportoi faqja Daily Caller website.
"Mėsimi katolik social ėshtė i bazuar nė dinjitetin e njeriut ... [dhe] ndėrsa studioni Kur’anin e Shenjtė, ndėrsa studioni Islamin, nė thelb, kjo ėshtė ajo qė profeti Muhammed, paqja qoftė mbi tė, ka mėsuar, udhėzuar, " shtoi Kardinali.
I njohur si njė figurė e shquar, McCarrick, ėshtė njė kardinal amerikan i Kishės Katolike Romake.
Ai shėrbeu si Kryepeshkop i Uashingtonit gjatė vitve 2001-2006, dhe ėshtė ngritur nė kardinal nė vitin 2006.
Fjalimi i tij u dha nė njė ngjarje e cila ėshtė pėrcjellur nga Haris Tarin, drejtor i zyrės nė Uashington i Kėshillit pėr Marrėdhėnie me Publikun Mysliman, Azhar Aziz, kryetar i Shoqėrisė Islamike tė Amerikės sė Veriut; Imam Muhamed Mexhid i Shoqėrisė Muslimane, Imam Talib Sharif, kryetar i Mesxhidit Muhammed Inc., dhe Imam Xhuohari Abdul Malik i Qendrės Islame, Dar al-Hixhra.
"Myslimanėt amerikan janė shumė tė shqetėsuar nga imazhet qė i kanė parė njerėz tė pafajshėm me koka tė prera, nė veēanti pėr amerikanėt tanė, " u citua tė ketė thėnė Imam Mexhidi pėr Zėrin e Amerikės, ditėn e enjte, mė 11 shtator 2014.
Rizvan Xhaka thotė se luftėtarėt e Shtetit Islamik janė terroristė.
"Ne e dėnojmė terrorizmin dhe ekstremizmin dhe ne lutemi pėr sigurinė e vendit tonė. Dhe ne lutemi pėr sigurinė dhe paqen nė mbarė botėn ", tha Rizvan Xhaka.
Nihad Avad i grupit, Kėshilli pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame ka mendime, gjykime pėrbashkėta, tė ngjashme.
"Ata e shfrytėzojnė besimin tim dhe kjo ėshtė shumė fyese pėr tė gjithė muslimanėt dhe ne jemi kundėr tyre, " tha Nihad Awad.

Tė qėndrojmė sė bashku

Duke iu drejtuar folėsve muslimanė, kardinali McCarrick pohoi se mizoritė e ISIL-it janė kundėrshtim me mėsimet paqėsore tė Islamit.
"Ne besojmė se Islami ėshtė njė fe e cila i ndihmon njerėzit, nuk i vret ata ... komuniteti mysliman ka predikuar gjithmonė kėtė," tha kardinali, McCarrick.
"Vrasja e njerėzve, bombardimet vetėvrasėse, vrasja e njerėzve tė pafajshėm ėshtė e gabuar. Nuk janė kėto mėsimet e Islamit.
"E vėrteta e ēėshtjes ėshtė nė kėto masakra tė tmerrshme tė Shtetit Islam, shumica e viktimave kanė qenė myslimanė, pra, shumica e tyre nuk kanė qenė tė Krishterė," tha ai mė shtator 10 nė audiencėn e tij.
"Shumė tė krishterė, natyrisht, kanė vuajtur, kėshtu qė unė jam kėtu pėr tė thėnė se ne qėndrojmė me vėllezėrit dhe motrat tona nė komunitetin mysliman, qė kėtu nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ne jemi duke i dhėnė udhėheqjes njė pėrkrahje shumė tė fortė", deklaroi ai.
Kardinali ka vlerėsuar, gjithashtu, pėrpjekjet e komunitetit mysliman amerikan qė pėrballet me kėrcėnimin nė rritje tė ISIL-it.
"Unė jam i privilegjuar qė jam kėtu, nė mesin e shumė miqėve tė mi myslimanė, tha kardinali McCarrick para folėsve muslimanė.
"Ne jemi sė bashku kundėr tė keqes, ne jemi kundėr vrasjes, ne jemi kundėr shkatėrrimit ... Zoti ju bekoftė nė kėtė punė qė bėni," shtoi ai.
"Ata, myslimanėt, janė krenarė qė janė amerikanė ... ata e duan Amerikėn.


Burimi: OnIslam & News Agencies
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kardinali amerikan lavdėron Islamin, dėnon ISIL-in
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: