prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 30 kanale globale i shpallin 'luftė' Shtetit Islam

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: 30 kanale globale i shpallin 'luftė' Shtetit Islam    Tue Sep 16, 2014 10:51 pm

30 kanale globale i shpallin 'luftė' Shtetit Islam

Jeddah: P.K. Abdul Ghafour

Mė shumė se 30 kanale televizive ndėrkombėtare do tė marrin pjesė nė njė fushatė tė madhe ndėrgjegjėsimi pėr tė edukuar muslimanėt globalisht pėr rrezikun qė po shkaktohet nga organizata terroriste e Shtetit Islamik qė ka marrė hapėsira tė mėdha tė tokės nė Irak dhe Siri dhe vrau qindra njerėz tė pafajshėm.
Dijetarėt islamė nga Arabia Saudite, Evropa dhe vendet e tjera do tė marrin pjesė nė fushatėn njė-javore, e cila do tė nisė nė Riad mė 18 shtator 1014, pėr tė paralajmėruar publikun kundėr ekstremizmit dhe i organizatave terroriste qė i shtrembėrojnė mėsimet Islame.
Ministri i Kulturės dhe Informacionit, Abdul Aziz Khoxha tha se organizatat kriminale nė Botėn Arabe pėrbėjnė njė kėrcėnim tė madh pėr Islamin. "Ato janė armiku numėr njė i Islamit," tha ai nė njė
Mesazh nė Twitter.
"Synimi i pluralizmit nė Botėn Arabe do tė thotė i synimi i Islamit. Duke mbrojtur pluralizmin, bazat e saj, do tė thotė mbrojtje e Islamit, "tha ministri duke iu referuar militantėve dhe ekstremistė tė tjerė.
Analisti politik, Badr Almotava, theksoi rėndėsinė e fushatės televizive dhe tha se ėshtė e domosdoshme edukimi i tė rinjve nė lidhje me mėsimet e moderuara tė Islamit. "Fushata duhet tė pėrdorėt nga mediat sociale pėr tė siguruar qė mesazhi i saj tė arrijė tek nj numėr sa mė i madh i njerėzve, duke pėrfshirė tė rinjtė dhe femrat," tha ai pėr Arab News.
Badr Almotava tha se pėrmbajtja e programeve televizive qė transmetohet gjatė fushatės duhet tė paraqitet nė mėnyrė inovative pėr tė tėrhequr publikun. Ai shpreson se kanale tė mėdha nė Botėn Arabe, duke pėrfshirė MBC, Al-Arabija dhe LBK do tė bashkohen me fushatėn.
Abdulrahman Al-Husseini, njė person i mediave, tha se fushata ka pėr qėllim tė paralajmėrojė publikun kundėr organizatave terroriste qė dėmtojnė imazhin e Islamit dhe tė muslimanėve. Basil Al-Abd, njė tjetėr gazetar, tha se pjesėmarrja e disa dijetarėve do tė forcojė fushatėn, duke shtuar se kjo do tė pėrfshijė raportet e medias me theksim tė veēantė veprimtarinė shkatėrruese tė Shtetit Islamik.

Burimi: Arab News

==============
3
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
30 kanale globale i shpallin 'luftė' Shtetit Islam
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hilmi Saraēi: Vrasja e luftėtarėve tė Ballit Kombėtar
» Selim Hasanaj: Tė ashtuquejturit ''titist'' dikur nė Kosovė dhe ''Patriotėt luftėtarė'' nė pushtet
» Lista e kriminelėve tė luftės nė Kosovė
» Frank Shkreli:Sekretarja e Shtetit Klinton nė Tiranė dhe nė Prishtinė
» Hilmi Saraēi: Aziz Zhilivoda luftėtar dhe udhėheqės i shquar pėr Shqipėrinė etnike (1912 - 1994) (VI)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: