prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Myslimanėt gjerman tubim pėr Paqe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Myslimanėt gjerman tubim pėr Paqe   Wed Sep 17, 2014 11:02 pm

Myslimanėt gjerman tubim pėr Paqe

Tubimi ka pėr qėllim pėr tė ndryshuar mendjen e tė rinjve gjerman qė mos tė bashkohen m ISIL-in dhe tė dėnojnė radikalizmin.
Berlin-
Duke marrė njė hap pėrpara pėr tė pėrfaqėsuar imazhin e vėrtetė tė besimit tė tyre, myslimanėt gjermanė kanė njoftuar planet pėr tė mbajtur njė tubim mbarėkombėtar duke bėrė thirrje pėr tolerancė dhe paqe nė shtetin me ekonominė mė tė madhe tė Evropės, duke treguar njė qėndrim tė unifikuar kundėr ekstremizmit.
"Ne duam t’ju bėjmė tė qartė terroristėve dhe kriminelėve se ata nuk flasin nė emėr tė Islamit," tha pėr Reuters, tė martėn mė 16 shtator 2014, kreu i Kėshillit Qendror tė Muslimanėve, Aiman Mazyek.
Organizuar nga mė shumė se 2000 xhami gjermane, Tubimi i Paqes do tė mbahet nė shtatė qytete, nė Berlin, Hamburg, Mölln, Bielefeld, Oldenburg, Frankfurt dhe Shtutgart tė premten, mė 19 shtator 2014.
Tubimet, nė tė cilat do tė marrin pjesė udhėheqėsit e fesė, grupet shoqėrore dhe politikanėt, ėshtė bashkė-organizuar nga zyrtarė tė lartė si Ministri i Brendshėm, Thomas de Maiziere dhe kryebashkiaku i Berlinit, Klaus Wowereit, tė cilėt pritet tė marrin pjesė.
Tubimet anti-ekstremiste kanė pėr qėllim pėr t’i ndryshuar mendjen tė rinjve gjerman qė mos t’i bashkohen ISIL-it dhe tė dėnojnė radikalizmin.
"Ne i bėjmė thirrje tė gjithėve qė tė sillen nė mėnyrė paqėsore, tė ngritin zėrin e tyre kundėr racizmit, tė qėndrojnė sė bashku pėr rendin tonė demokratik, tė lirė dhe tė thonė se nuk ka vend pėr ēfarėdo lloj ekstremizmi," tha zėdhėnėsi i Kėshilli Koordinues Musliman, (KRM), Ali Kizilkazya, i cili u citua nga The Local.
"Ne shpresojmė se shembulli i njė jetė tė qetė nė Gjermani do tė dėrgojė njė sinjal pozitiv pėr zonat e konfliktit nė Lindjen e Mesme."
Militantėt e ISIL-it janė dėnuar gjerėsisht nga muslimanėt nė mbarė botėn tė cilėt ka mbajtur disa protesta pėr tė shprehur zemėrimin kundėr grupit terrorist.
Nė fillim tė muajit, Shejh Ahmed el-Tajib, Imami i Madh i Universitetit Al-Azhar, nė Kajro, ka dėnuar ISIL-in, duke e akuzuar atė se ėshtė duke i shėrbyer njė komploti "sionist" pėr tė "shkatėrruar Botėn Arabe".
Dy javė mė parė, Myftiu i Madh i Arabisė Saudite, Shejh Abdul Aziz al-Shejh ka dėnuar al-Kaidėn dhe xhihadistėt e Shtetit Islamik e si ”njė armik numėr njė i Islamit, ” duke u bėrė thirrje muslimanėve pėr tė marrė armėt kundėr anėtarėve tė grupit militant.

Sulmet anti-Islame

Demonstrata e sė premtes kundėr padrejtėsisė dhe urrejtjes vjen pas njė valė tė sulmeve anti-muslimane ku u dogjėn pesė xhami.
Sė bashku nė mitingje tė paqes, xhamitė gjermane kanė ftuar njerėzit nga tė gjitha besimet qė tė marrin pjesė gjatė faljes sė Xhumasė nė tė gjithė vendin.
"Si shoqėri ne duhet tė qėndrojmė sė bashku", kur kishat, sinagogat dhe xhamitė sulmohen, tha zėdhėnėsi i Kėshilli Koordinues Musliman, (KRM), Ali Kizilkazya.
Gjermania ka popullsinė e dytė mė tė madhe myslimane nė Europė, pas Francės, kurse Islami ėshtė feja e tretė nė Gjermani pas krishterimit protestant dhe krishterimit katolik.
Nė shtetin gjerman ka nė mes 3.8 dhe 4.3 milion myslimanė, qė pėrbėjnė rreth 5 pėr qind tė popullsisė prej 82 milionė banorėve, sipas komisioneve qeveritare.
Gjermanėt kanė rritur armiqėsinė e tyre ndaj pranisė myslimane nė kohėt e fundit. Njė sondazh i kohėve tė fundit nga Universiteti Munster ka zbuluar se gjermanėt i shohin myslimanėt me mė shumė pėrbuzje, mė shumė negativisht, sesa fqinjėt e tyre evropianė.
Pėr mė tepėr, njė studim i publikuar nga Universiteti i Leipzig-ut, nė qershorin e kaluar tregoi se 35% e gjermanėve nuk e mirėpresin emigracionit mysliman, duke besuar se emigracioni duhet tė ndalohet.
Sulmet anti-myslimane nė Gjermani janė nė rritje shumė. Tė paktėn 40 incidente u raportuan nė vitin 2013, sipas qeverisė sė tanishme.

Burimi: OnIslam & News Agencies
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Myslimanėt gjerman tubim pėr Paqe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "Jam mysliman, mos ki frikė"
» Humanisti gjerman Rupert Neudeck: politikanėt e Kosovės janė kriminelė!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: