prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njė ekip i futbollit, trajneri dhe udhėheqėsia pėrqafuan Islamin nė Dubai

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Njė ekip i futbollit, trajneri dhe udhėheqėsia pėrqafuan Islamin nė Dubai   Fri Sep 19, 2014 12:37 am

Njė ekip i futbollit, trajneri dhe udhėheqėsia pėrqafuan Islamin nė Dubai


23 lojtarė afrikanė nga Kameruni, bashkė me trajnerin, udhėheqėsinė,
e pėrqafuan Islamin nė Dubai.

Njė ekip futbolli nga Kameruni, duke pėrfshirė trajnerin dhe udhėheqėsin pėrqafuan Islamin, pasi qėndruan nė njė kamp trajnimi nė Dubai, thanė zyrtarėt.
Ekipi nga ky vendi afrikan pėrfaqėson njė akademi futbolli pėr tė pastrehėt, jetimėt dhe tė rinjtė e varfėr.
Njėzet e tre futbollistė tė rinj afrikane nga Kameruni, duke pėrfshirė trajnerit dhe udhėheqėsinė e tyre e kanė pėrqafuar Islamin pas qėndrimit nė njė kamp trajnimi nė Dubai, thanė zyrtarėt.
"Ėshtė e mahnitshme se nė njė moshė tė re, kur shumica e tė rinjve vetėm duan tė luajnė dhe tė argėtohen, kėta tė rinj ishin nė kėrkim tė besimit dhe tė ndriēimit shpirtėror, " tha Xhavied Hatib, kėshilltar i lartė fetar nė Departmentin e Ēėshtjeve Islame, tė Bamirėsisė dhe Veprimtarisė nė Dubai.
"Kjo ėshtė hera e parė qė ne kemi pasur njė numėr kaq tė madh tė njerėzve nga i njėjtit grup qė shprehėn dėshirėn pėr tė pranuar Islamin.
"Ne kemi pasur raste me grupe qė shprehnin dėshirėn pėr t’u konvertuar, por zakonisht ata vinin nga prejardhje tė ndryshme."
Lojtarėt, trajneri dhe udhėheqėsia e klubit u interesuan pėr t’u konvertuar pėr shkak tė paqes dhe qetėsisė qė ata kanė ndjerė nė fenė Islame, pėr shkak tė dashamirėsisė qė ofronin lojtarėt myslimanė sė bashku me trajnerin e tyre, tha Xhavid Hatib, kėshilltar i lartė fetar nė Departmentin e Ēėshtjeve Islame, tė Bamirėsisė dhe Veprimtarisė nė Dubai.
"Ata ishin shumė tė impresionuar me mėnyrėn e sjelljes sė myslimanėve, por kryesisht ata ishin tė impresionuar nga dashamirėsia dhe respekti i tyre. Kėta janė njerėz tė varfėr tė rinj dhe ata u pėrqafonin si vėllezėr. "Duke shprehur interesimin e tyre pėr fenė Islame, atėherė skuadrėn e dėrguan nė Departmentin e Ēėshtjeve Islame, pėr tė mėsuar mė shumė rreth fesė Islame.
"Ne kemi zhvilluar dy seanca tė ndara, tė cilat kanė zgjatur vetėm njė ditė tė plotė, ku kemi folur pėr Islamin dhe duke iu pėrgjigjur tė gjitha pyetjeve tė tyre, qė ndikuan nė zbutjen, lehtėsimin e ēdo dyshimi," tha z Xhavid Hatib, kėshilltari i lartė pėr ēėshtje fetare.
"Ne kemi kėrkuar pėr t’u siguruar qė ata tė kenė kuptuar nė mėnyrėn e duhur Islami. Shumė nga pyetjet e tyre ishin rreth hallallit dhe haramit, konsumimit tė alkoolit, dhe se si e paraqet feja Islame tė dėrguarin e Zotit, Jezusin apo hz.Isain (a.s.)”.
Lojtarėt, trajneri dhe udhėheqėsia vizituan qendrėn e Departmentit pėr Ēėshtjet Islame, tė Bamirėsisė dhe Veprimtarisė ditėn e enjte, javėn e kaluar pėr t’u konvertuar. ”Dy prej tyre nuk dėshiruan tė konvertohen, por shprehėn dėshirėn qė tė mėsojnė mė shumė rreth fesė Islame dhe kulturės Islame para se tė vendosim ēfarė duhet tė bėjnė, tha z. Xhavid Hatib.”
Skuadra, disa prej tė cilėve ishin tė krishterė para konvertimin nė Islam, u kthyen nė shtėpi nė Kamerun tė shtunėn.
"Departamenti ka dėshmuar shumė raste tė konvertimit tė vizitorėve dhe tė banorėve tė nacionaliteteve tė ndryshme dhe shumica e tyre ia atribuojnė konvertimin e tyre tolerancės, vlerave humane, parimeve tė Islamit dhe tė dashamirėsisė qė ata kishin nga muslimanėt," tha Dr. Hamad Al-Shaibani, drejtor i pėrgjithshėm i Departmentit pėr Ēėshtjet Islame, tė Bamirėsisė dhe Veprimtarisė (IACAD.
Departamenti organizon programe dhe manifestime pėr jomyslimanėt dhe pėr myslimanėt e rinj pėr tė paraqitur mesazhin autentik, tė moderuar tė Islamit si njė fe pėr tė gjithė. Kėto veprimtari zhvillohen nė shkolla, qendra tregtare dhe nė klube kulturore.

Burimi: Gulfnews

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Njė ekip i futbollit, trajneri dhe udhėheqėsia pėrqafuan Islamin nė Dubai
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: