prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Muslimanėt gjermanė protestojnė kundėr ISIL

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Muslimanėt gjermanė protestojnė kundėr ISIL    Fri Sep 19, 2014 11:01 pm

Muslimanėt gjermanė protestojnė kundėr ISIL

Dy mijė xhami nė tė gjithė Gjermaninė ishin ftuar nga imamėt, hoxhallarėt, qė ditėn e xhuma, pas namzit, tė protestojnė kundėr tė ashtuquajturit Shteti Islamik nė Irak dhe Levant (ISIL) dhe tė flasin kundėr mizorive tė grupit terrorist nė Siri dhe Irak.
Tė premten, kryetari i Kėshillit Qendror tė Myslimanėve nė Gjermani, Aiman Mazyek, tha se popullsia myslimane nuk duhet tė qėndrojė e qetė nė lidhje me keqpėrdorimin e besimit Islam, duke e pėrshkruar ISIL-in si "terroristė dhe vrasės" tė cilėt e kanė zvarritur Islamin "nėpėr baltė."
Aiman Mazyek theksoi se "Islami ėshtė njė fe paqėsore", duke shtuar se Kėshilli do "tė bėjė tė qartė se shumica e muslimanėve kėtu nė kėtė vend dhe nė mbarė botėn mendojnė dhe veprojnė ndryshe."
E ashtu-quajtur "Dita e Veprimit" ka pėrfshirė nėntė tubime tė mėdha nė qytete nė tė gjithė Gjermaninė, duke pėrfshirė Berlinin, Shtutgartin, Hanoveri, dhe Möllnin.
Protesta vjen pasi Gjermania ndaloi tė gjithė mbėshtetjen ndaj rebelėve tė ISIL-it nė Siri dhe Irak dhe vendosi tė dėrgojė armė luftėtarėve kurdė qė po luftojnė kundėr forcave tė ISIL-it.
Ministri Federal i Brendshėm gjerman, Thomas de Maiziere foli nė njė xhami pranė Hanoverit tė premten, duke e quajtur "kėmbimi i informacionit mbi lėvizjet e udhėtimit tė xhihadistėve" dhe tė bashkėpunojmė nė mėnyrė qė tė "zbulojmė rrezikun e tė rinjve tė radikalizuar."
Ministri bėri thirrje, gjithashtu, pėr kontakt mė tė ngushtė midis Gjermanisė dhe Turqisė mbi ēėshtjen e tė rinjve tė radikalizuar.
"Muslimanėt kanė treguar se urrejtja dhe dhuna kurrė nuk mund tė legjitimohen nė emėr tė Islamit," theksoi ai.
Autoritetet gjermane vlerėsojnė se rreth 400 gjermanė janė bashkuar me ISIL-in nė Irak dhe Siri, dhe prokurori federal ėshtė, gjithashtu, duke kryen njė hetim mbi 30 tė rinj tė dyshuar.

Burimi: RT
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
===============================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Muslimanėt gjermanė protestojnė kundėr ISIL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Humanisti gjerman Rupert Neudeck: politikanėt e Kosovės janė kriminelė!
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: