prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Vajza e udhėheqėsit tė Ēeēenisė u bė hafize

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi



Numri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Vajza e udhėheqėsit tė Ēeēenisė u bė hafize    Mon Sep 22, 2014 9:53 am

Vajza e udhėheqėsit tė Ēeēenisė u bė hafize

Vajza e kryetarit tė Republikės Ēeēene, Ramzan Kadirov, Hadixhah Kadirov, u bė njė hafize. Vajza e ka mėsuar pėrmendėsh tėrė Kur’anin pėr njė periudhė mė tė shkurtėr kohore.
Hadixhah u bė hafizja e gjashtė njė familje. Gjatė viteve fėmijėt dhe nipėrit e Ramzan Kadirovit, njėri pas tjetri kaluar me sukses provimet mė tė rėndėsishme tė jetės sė tyre.
Mėsimi pėrmendėsh i Kur’anit jo vetėm qė kėrkon durim, por ėshtė edhe njė dėshirė e madhe pėr tė mėsuar pėrmendėsh 30 pjesėt, gjyzat, e Librit tė Shenjtė tė muslimanėve.
"Tė dashur miq, unė jam shumė i lumtur sot dhe dua tė ndajė atė me ju. Me hirin e Allahun tė Plotfuqishėm, bija ime u bė Hafize. Sot, mbesa e kryetarit tonė tė parė tė Republikės Ēeēene, e Heroit tė Rusisė, babait tė Kadirovit, Hadixhah Kadirova pėrfundoi memorizimin e Kur'anit tė Shenjtė ", - kėshtu shkroi Kadirovi nė llogarinė e tij tė Instagram.
Ka katėr shkolla pėr Hivz, ku mėsohet Kur’ani pėrmendėsh, tė cilat janė duke operuar nė Republikėn Ēeēene. Nė kėto Shkolla tė Hivzit, mė shumė se njėqind e tridhjetė myslimanė kanė pėrfunduar me sukses hivzin, kanė mėsuar pėrmendėsh Kur’anin e Shenjtė dhe u bėnė hafizė.

Burimi: Islam.ru
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vajza e udhėheqėsit tė Ēeēenisė u bė hafize
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hilmi Saraēi: Aziz Zhilivoda luftėtar dhe udhėheqės i shquar pėr Shqipėrinė etnike (1912 - 1994) (I)
» Hilmi Saraēi: Aziz Zhilivoda luftėtar dhe udhėheqės i shquar pėr Shqipėrinė etnike (1912 - 1994) (VI)
» Gėzuar Ditėlindjen Ronela Ramadani-vajza e dajės tim Xhavitit!
» Kush ėshtė vajza tė cilėn nė 19:30 e presin nė "randez-vous" mbi tre milionė shqiptarė!
» Sokol Demaku: Me autobus udhėtim komod pėr nė Kosovė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: