prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kėndimi i Kur'anit ėshtė art

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Kėndimi i Kur'anit ėshtė art   Tue Sep 23, 2014 10:49 pm

Kėndimi i Kur'anit ėshtė art

Pėrfaqėsuesi i Iranit nė Garat Ndėrkombėtare Kur'anore tė Indonezisė e pėrshkruan kėndimin e Kur’anit si njė art i specializuar.
Duke folur pėr Agjencinė e Lajmeve IKNA, Mehdi Said tha se, si njohuri speciale, kėndimi i Kur’anit kėrkon shije artistike dhe kjo ėshtė arsyeja pse ka kaq shumė stile tė kėndimit tė Kur’anit nė mesin e kėnduesėve egjiptianė, pėr shembull.
Mehdi Said, i cili ėshtė nga provinca perėndimore e Hamedanit, tha ai filloi tė mėsuarit e leximit, kėndimit tė Kur'anit nė moshėn 9 vjeēare, kur ai e kuptoi se ai ėshtė i talentuar nė kėtė fushė.
Nė vitet nė vijim, ai tha, njė specialist i Kur'anit me emrin Ali Akbar Rezazadeh ka iniciuar njė sesion javorė nė kėndimin e Kur'anit nė qytetin i cili u shumė popullor pėr kėndimin e Kur’anit dhe ku vazhdon tė mbahet ende ēdo javė.
"Unė fillova tė ndjek Sesionin Kur'anor nė vitin 1992 dhe mėsova Texhvidin dhe bazat e njohurisė sė kėndimit tė Kur’anit me ekspertin Ali Akbar Rezazadeh.
"Mė vonė, kam dėgjuar kėndime tė Kur’anit nga kėndues tė shquar, sidomos ekspertėt, mjeshtėrit, egjiptianė dhe kam praktikuar nė vazhdimėsi pėr tė pėrmirėsuar aftėsitė e mia tė kėndimit."
Mehdi Said tha programet Kur'anore qė mbahen nga organizatat dhe institucionet qeveritare janė seanca tė mira, por Garat Kur'anore tė mbajtura nga Qendrat janė shumė mė efektive.
Nė vende tė tjera nė fjalėn e tij, Said vuri nė dukje se ai do tė pėrfaqėson Republikėn Islamike tė Iranit nė kategorinė kėndimit tė Kur’anit nė Garat Kur’anore Ndėrkombėtare nė Indonezi, ndėrsa Mustafa Esfehanian do tė pėrfaqėsojė Iranin nė kategorinė e mėsimit pėrmendėsh tė Kur’anit.
Garat Kur’anore Ndėrkombėtare nė Indonezi janė planifikuar tė mbahet nė kryeqytet, nė Xhakartė, mė 22-29 shtator 2014.
Kėndues tė Kur'anit dhe hafizė tė Kur’anit nga vende tė ndryshme tė botės do tė konkurojnė nė kategoritė e mėsimit pėrmendėsh tė Kur'anit, apo Hifzit, tė kėndimit dhe Texhvid.

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kėndimi i Kur'anit ėshtė art
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: