prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dalai Lama mbron xhihadin e Islamit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Dalai Lama mbron xhihadin e Islamit   Thu Sep 25, 2014 10:42 pm

Dalai Lama mbron xhihadin e Islamit

Udhėheqėsi shpirtėror tibetian, Dalai Lama e ka dėnuar dhunėn nė emėr tė fesė, duke ndriēuar idetė e gabuara rreth Xhihadit Islamik si tė keqinterpretuara nga ekstremistėt.
"Vrasja nė emėr tė fesė ėshtė e papranueshme," tha fituesi i ēmimit Nobel pėr Paqe, nė njė takim tė udhėheqėsve fetarė tė Indisė qė pėrfaqėsonin deri nė nėntė besime tė ndryshme duke pėrfshirė edhe Islamin.
Xhihadi apo lufta e shenjtė duhet tė jetė njė luftė "pėr tė luftuar emocionet tona tė brendshme shkatėrruese", tha lideri shpirtėror 79-vjeēar.
"Xhihad nuk do tė thotė dėmtimi i njerėzve tjerė."
Dalai Lama u referuar mizorive tė kryera nga i ashtuquajturi Shtet Islamik nė Irak dhe Levant (ISIL).
Mendimi i Dalai Lamės pasqyron njė zemėrim nė rritje ndaj grupit militant, sidomos pas vrasjes sė tre pengjeve britanikė dhe amerikanė.
"Nėse do tė mbetemi indiferent ndaj asaj qė po ndodh rreth nesh, kjo ėshtė e gabuar," tha Dalai Lama.
"Njerėzit shpirtėrorė mund t’i tregojnė botės se mund tė jetė njė familje e lumtur (edhe pse) me besimeve tė ndryshme."
Njė dijetar i lartė mysliman, kryeipeshkvi katolik i Bombeit dhe kreu i komunitetit hebre nė Delhi ishin nė mesin e atyre qė morėn pjesė nė konferencėn dy-ditore.
Takimi ndėr-fetarė ishte planifikuar fillimisht tė jetė njė ngjarje tre-ditore. Por takimi u ndėrpre pėr tė "akomoduar" njė kėrkesė nga autoritetet indiane pėr shkak tė njė vizite tė kryetarit tė Kinės, Xi Jinping nė Indi, e cila pėrfundoi tė premten.
Xhihadi shpesh ėshtė stereotip i sajuar nga mediat perėndimore, kinse do tė thotė "luftė tė shenjtė".
Por, dijetarėt myslimanė kanė pohuar vazhdimisht se fjala Xhihad, e cila ėshtė pėrmendur nė Kur’anin Fisnik, do tė thotė pėrpjekje ,"luftė" pėr tė bėrė mirė dhe pėr tė larguar, hequr padrejtėsinė, shtypjen, dhe tė keqen nga shoqėria.
Karen Armstrong, shkrimtare e shquar angleze nė tė tri besimet monoteiste, i ka kritikuar stereotipet e sajuara tė falės arabe “xhihad", kinse do tė thotė luftė e shenjtė.
Militantėt e ISIL-it janė dėnuar gjerėsisht nga muslimanėt nė mbarė botėn tė cilėt kanė mbajtur disa protesta pėr tė shprehur zemėrimin kundėr grupit terrorist.

Burimi: OnIslam.net
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dalai Lama mbron xhihadin e Islamit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» I dėnuari me vdekje mbron pėrsekutorin
» Gold Ag reagon me njė kėngė patriotike pas ndeshjes Serbi - Shqipėri (VIDEO)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: