prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Letra e dijetarėve muslimanė...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Letra e dijetarėve muslimanė...   Fri Sep 26, 2014 11:02 pm


Dijetarėt muslimanė me porosi Kur'anore hedhin poshtė ideologjinė e ISIL-itMė shumė se 120 dijetarė myslimanė nga e gjithė bota janė bashkuar pėr tė dėrguar njė letėr tė hapur pėr "luftėtarėt dhe pasuesit" tė tė ashtuquajturit shtetit islam, duke ofruar njė pėrgėnjeshtrim tė plotė islam, "pikė-pėr pikė", me ideologjinė e Halifatit tė vetė-shpallur.
"Ėshtė e ndaluar nė Islam torturimi"; "Ėshtė e ndaluar nė Islam qė veprat e shėmtuara tė bėhėn nė Emėr tė Zotit”, shkruan nė njė letėr tė hapur, me autorė nga njė galaktikė e figurave tė njohura fetare dhe shkencore nė Botėn Muslimane.
"Ėshtė e ndaluar nė Islam qė myslimanėt tė quhen jomyslimanė derisa ai (ose ajo) haptazi deklaron mosbesim," shkruan nė letėr.
Letra prej 18-faqesh, e shkruar nė gjuhėn arabe dhe e pėrkthyer nė anglisht, u publikua tė mėrkurėn, mė 24 shtator nga studiues tė njohur, duke pėrfshirė Shejh Shavki Allam, Muftiu i Madh i Egjiptit, dhe Shejh Muhammed Ahmed Hussein, myftiut i Jeruzalemit dhe i gjithė Palestinės.
Letra bazohet kryesisht nė Kuran pėr tė korrigjuar pjesėt e ideologjisėsl ISIL-it tė shprehura nga liderėt e tij dhe anėtarėt nė disa raste.
Duke pėrdorur termat klasike fetare, letra ėshtė e vėshtirė pėr t'u kuptuar nga myslimanėt e zakonshėm, vuri nė dukje Nihad Avad, drejtor ekzekutiv i Kėshillit tė Marrėdhėnieve Amerikano-Islame, qė e publikuan atė nė Uashington me dhjetė udhėheqės tė tjerė muslimanė-amerikanė tė tė drejtave fetare dhe civile.
"Letra ėshtė shkruar nė arabisht," tha Nihad Avad pėr Religion News Service. ( Shėrbimi i Lajmeve Fetare.
" Nė letėr janė pėrdorur tekste tė rėnda klasike fetare dhe studiuesit klasikė fetarė qė ISIS ka pėrdorur pėr tė mobilizuar tė rinjtė pėr t'u bashkuar me forcat e saj," shtoi ai, duke pėrdorur njė tjetėr akronim pėr ISIL-in. .
Nihad Avad tha se qėllimi i saj ėshtė qė tė ofrojė njė pėrgėnjeshtrim tė plotė Islam, "pikė-pėr-pikė", me ideologjinė e ISIL-it dhe dhunėn qė po kryen.
Nė pėrkthimin anglisht, dijetarėt ofrojnė njė pėrmbledhje prej 24-pikave kryesore tė letrės.
"Ėshtė e ndaluar nė Islam pėr tė vrarė emisarė, ambasadorė dhe diplomatė, ėshtė e ndaluar pėr tė vrarė gazetarėt dhe punėtorėt e ndihmave, ", thuhet nė letėr.
"Xhihadi nė Islam ėshtė luftė mbrojtėse. Nuk ėshtė i lejuar pa njė ēėshtje tė drejtė, me qėllim tė drejtė dhe pa rregullat e duhura tė sjelljes.
"Ėshtė e ndaluar nė Islam pėr tė dėmtuar apo keqtrajtuar, nė ēdo mėnyrė - tė krishterė apo ndonjė 'Ithtarėt e Librit'.
"Ri-futja e skllavėrisė ėshtė e ndaluar nė Islam. Ajo ėshtė shfuqizuar me konsensus universal. Ėshtė e ndaluar nė Islam qė tė detyrohen njerėzit pėr tė ndrruar fenė. "
Duke vėnė titullin "Shtetit Islamik" nė thonjėza, udhėheqėsit muslimanė tė cilėt e publikuan letrėn, kėrkojnė qė njerėzit mos tė pėr dorin termin Shtetit Islamik, sepse nuk ėshtė i vėrtetė.
"Ju lutem, ndaloni kėtė shprehje, mos e quani " Shteti Islamik, "pėr shkak se ata nuk janė as shtet dhe ata nuk kanė as njė fe," tha Ahmed Bedier, njė musliman dhe kryetar i United Voices of America , njė organizatė jofitimprurėse qė inkurajon grupet e pakicave pėr t'u angazhuar nė jetėn civile.

Burimi: OnIslam.net
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Letra e dijetarėve muslimanė...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: