prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Granada mikpritėse e Konferencės....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Granada mikpritėse e Konferencės....   Sun Sep 28, 2014 1:49 am

Granada mikpritėse e Konferencės sė Parė pėr Turizmin Hallall

Konferenca e Parė Ndėrkombėtar pėr Turizmin Hallall u hap tė hėnėn, mė 22 shtator 2014 , nė Granada, Spanjė, duke i sjellur lojtarėt kyē tė industrisė globale pėr tė ndarė tė arriturat nė industrinė fitimprurėse myslimane.
"Kjo ėshtė njė ngjarje e re, novatore, pėr turizmin hallall i cili ka reaguar direkt me trendet aktuale tė tregut dhe duke adresuar nevojat e industrisė. Kjo ėshtė hera e parė qė njė ngjarje e tillė globale ėshtė duke u vėnė nė skenė duke kėrkuar turizmin hallall nė detaje, " tha nė njė njoftim organizatori, Tasnim Mahmood, nga CMM, nė njė njoftim pėr shtyp, sipas OnIslam.net.
"Ēdo vend dhe biznes duhet tė shikon nė turizmin hallall pėr shkak se ky lloj turizmi ėshtė nė rritje nė mėnyrė tė shpejtė dhe konsumatori muslimanė ka rritje tė shpenzimeve gjatė festave. Kjo ofron njė mundėsi tė madhe pėr ēdo pjesė tė sektorit tė udhėtimit, "shtoi ajo.
Konferenca e mbajtur mė 22-23 shtator nė Granada tė Spanjės, Konferenca pėr Turizmin Hallall ka pėr qėllim tė sigurojė investitorė hallall me inteligjencėn e tregut, me parashikime rreth industrisė dhe tendencat pėr tė kuptuar se sa fitimpruese ėshtė tregu i industrisė muslimane.
Me pesė tema kyēe, Konferenca do tė fokusohet nė tė kuptuarit e turizmit hallall, duke ofruar statistika, ekonomi dhe potenciale tė turizmit hallall, turistėt myslimanė dhe nevojat e konsumatorit.
Konferenca, gjithashtu, do tė trajtojė mekanizmin e tėrheqjes sė turizmit hallall, zhvillimin e strategjive dhe tė ardhmen e turizmit hallall nė tregun e zakonshėm.
Sė bashku me diskutimet dhe seminaret, konferenca do tė shfaqė seminare nga ekspertė tė industrisė, seminare, sesione dhe njė ekspozitė nė lidhje me industrinė hallall qė po lulėzon.
Folėsit e ftuar nė konferencė, duke pėrfshirė ministrat e turizmit, janė edhe institucionet hallall, ekspertė tė marketingut dhe akademikė. Partnerėt pėr rast ishin Turkish Airlines, Kėshilli i Turizmit tė Granadės, El Legado e Andaluzisė, Hėna e Re dhe Instituti Hallall.

Tregu nė lulėzim

Industria hallall nė lulėzim pritet tė rritet nga rreth $ 1.000.000.000.000 nė vitin 2012 nė njė industri 1.600.000.000.000 $ nė vitin 2018, sipas DinarStandard, njė firmė kėrkimore e specializuar nė tregjet muslimane.
"Hulumtimi ynė ka treguar se ka kaq shumė vende dhe operatorė tė udhėtimit tė cilėt mund tė pėrfitojnė nga turizmi hallall, por aktualisht mungojnė. Kjo konferencė do tė tregojė mundėsitė qė janė tė pranishme dhe tė ju tregojnė saktėsisht se si mund tė pėrfitohen ata, "tha Mahmudi.
"Do tė jetė njė forum pėr njohuri dhe njė platformė ideale pėr shkėmbimin e pėrvojave nė mes tė ekspertėve tė industrisė dhe vendeve tė cilėt janė tė angazhuara nė mėnyrė aktive nė fushėn e turizmit hallall.
Koncepti hallall, - qė do tė thotė e lejuar nė arabisht - ka qenė tradicionalisht i aplikuar pėr ushqimin.
Muslimanėt duhet tė hanė mishin e bagėtive tė therura nga njė thikė tė mprehtė, tė therrura nė qafė dhe nė emėr tė Allahut, apo me Bismilah.
Tani edhe mallėrat dhe shėrbime tė tjera, gjithashtu, mund tė jenė tė certifikuara si hallall, duke pėrfshirė kozmetikėn, veshjet, prodhimet farmaceutike dhe shėrbimet financiare.

Burimi: OnIslam.net
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Granada mikpritėse e Konferencės....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: