prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Barack Obama pėr Islamin dhe Muslimanėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Barack Obama pėr Islamin dhe Muslimanėt   Wed Oct 01, 2014 3:39 am

Barack Obama pėr Islamin dhe Muslimanėt

1 "E ardhmja nuk duhet t’i takojė atyre qė akuzojnė Profetin e Islamit"
2 "Zėri mė i ėmbėl pėr mua ėshtė thirrja myslimane pėr namaz, ezani."
3 "Ne do tė pėrcjellim mirėnjohjen tonė tė thellė pėr besimin Islam, i cili ka bėrė aq shumė gjatė shekujve tė formėsojė botėn – duke pėrfshirė vendin tim.”
4 "Si njė student i historisė, unė, gjithashtu, e di borxhin e qytetėrimit ndaj Islamit."
5 "Islami ka njė traditė krenare tė tolerancės."
6 "Islami ka qenė gjithmonė pjesė e Amerikės"
7 "Ne do tė inkurajojė mė shumė amerikanė qė tė studiojnė nė bashkėsitė myslimane"
8 "Kėto rituale na kujtojnė parimet qė na bashkojnė dhe rolin e Islamit nė pėrparimin e drejtėsisė, progresit, tolerancės dhe dinjitetit
tė tė gjitha qenieve njerėzore. "
9 "Amerika dhe Islami nuk janė ekskluzive dhe nuk ka nevojė tė jenė nė konkurrencė. Nė vend tė kėsaj, ato ndajnė parime tė pėrbashkėta tė drejtėsisė dhe progresit, tolerancės dhe dinjitetit tė tė gjitha qenieve njerėzore. "
10 "Unė e kam bėrė tė qartė se Amerika nuk ėshtė - dhe kurrė nuk do tė jetė nė luftė me Islamin"
11 "Islami nuk ėshtė pjesė e problemit nė luftėn kundėr ekstremizmit tė dhunshėm - kjo ėshtė njė pjesė e rėndėsishme e promovimit tė paqes."
12 "Kėshtu qė unė e kam njohur Islamin nė tri kontinente para se tė vijė nė rajonin ku ajo u zbulua sė pari"
13 "Nė kohėt e lashta dhe nė kohėt tona, komunitetet myslimane kanė qenė nė ballė tė inovacioneve dhe arsimit."
14 "Gjatė gjithė historisė, Islami ka treguar pėrmes fjalėve dhe veprave mundėsitė e tolerancės fetare dhe barazisė racore."
15 "Ramazani ėshtė njė festė e njė besimi tė njohur pėr diversitetin e madh dhe tė barazisė racore"
16 "Kur’ani i Shenjtė na thotė:" O ju njerėz! Ne ju kemi krijuar ju meshkuj dhe njė femra, dhe ne ju bėmė popuj e fise nė mėnyrė qė ju mund tė njihni njėri-tjetrin. "
17 "Unė po ju pres, kėtu nė Shtėpinė e Bardhė, kėtė javė pėr iftar dhe pėr t’ju uruar muajin e bekuar. "
18 "Ne i kemi parė ato rezultate nė brezat e emigrantėve myslimanė - fermerėve dhe punėtorėve tė fabrikave, duke ndihmuar pėr tė ndėrtuar hekurudhat dhe pėr tė ndėrtuar qytetet tona, shpikėsit muslimanė tė cilėt ndihmuan tė ndėrtuar disa nga rrokaqiejt tona mė tė larta dhe qė ndihmoi tė zhbllokuar sekretet e universit tonė. "
19 "Kjo pėrvojė udhėzon bindjen se partneriteti mes Amerikės dhe Islamit duhet tė bazohet nė atė qė Islami ėshtė, jo ajo qė nuk ėshtė. dhe unė e konsiderojė atė pjesė tė pėrgjegjėsisė sime si president i Shteteve tė Bashkuara pėr tė luftuar kundėr stereotipeve negative tė Islamit kudo qė ato shfaqen. "
20 "Unė, gjithashtu, e di se Islami ka qenė gjithmonė njė pjesė e historisė sė Amerikės."

Burimi: Victoria Jakson.com
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
===================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Barack Obama pėr Islamin dhe Muslimanėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: