prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mania e selfijeve nė Haxh kritikohet nga dijetarėt muslimanė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Mania e selfijeve nė Haxh kritikohet nga dijetarėt muslimanė   Sat Oct 04, 2014 5:03 am

Mania e selfijeve nė Haxh kritikohet nga dijetarėt muslimanė

Dijetarėt muslimanė ėshtė duke i shqetėsuar numri i madh i hanxhinjve qė bėjnė “selfije” gjatė kohės ku secili duhet tė pėrjeton pėrulėsinė dhe qetėsinė.
Shumė hanxhinj muslimanė sivjet gjatė haxhillėkut po bėjnė fotografi “selfije”, ndėrsa nė vendet e shenjta tė Islamit disa autoritete fetare, dijetarė, nuk e miratojnė kėtė shprehi me “selfije”, kėshtė ėshtė raportuar kėto ditė.
Faqja Arab News Site ka raportuar disa nga shqetėsimet e ngritura nga studiuesit muslimanė rreth manisė pėr selfije. Shejh Assim Al-Hakim, nė Xheddah, tha se fotografitė “selfije” janė kundėr shpirtit tė Haxhit:
"Fotografia pa njė arsye tė ligjshme ėshtė njė ēėshtje e mosmarrėveshje midis dijetarėve. Megjithatė, pavarėsisht kėsaj diference tė mendimit, nuk duhet tė ketė ndonjė mosmarrėveshje kur ėshtė fjala pėr kuptimin e vėrtetė tė Haxhit dhe thelbit pas tij. Haxhi bazohet nė sinqeritet dhe nė traditė, synetin. Pejgamberi (paqja qoftė mbi tė), kur ai shkoi pėr haxh, ai tha: "O, Allah, unė kėrkoj nga Ju njė haxhillėk qė nuk pėrmban asnjė mburrje, krenari."
" Po duket sikur qėllimi i vetėm i kėtij udhėtimi ėshtė pėr dalė nė fotografi dhe jo pėr adhurim," tha Abdul Rezzak Al-Badr.
Zahra Muhammed, njė arsimtare e Studimeve Islame nė Riad, u pajtua, dhe tha se selfijet janė njė formė e mburrjes, vetė-lavdėrimit, tha ajo pėr Arab News. "Unė kam parė haxhinj nė Mesxhid el-Haram duke marrė selfije me Qaben nė sfond dhe kjo selfije ėshtė postuar mė pas nė Facebook, duke e bėrė atė njė ngjarje tė mediave sociale dhe prishje e ibadetit, nga pėrulja nė mburrje, krenari.
Por disa mendojnė pėr mosmiratim – ndėr ta edhe ish-myftiu i madh nė Egjipt ka qenė kritik, por nuk ka gjasa qė tė ketė efekt. "Kaq shumė njerėz kanė kamera, telefona, pra, nuk ėshtė e lehtė pėr t’i ndaluar ", thotė njė haxhi.
Deri vonė telefonat me kamerė nuk lejoheshin brenda xhamive tė shenjta, por rregullat janė lehtėsuar dhe kėshtu disa thonė se kjo do tė jetė e vėshtirė pėr t’ ndaluar atė qė ėshtė pėrshkruar si "ethet e selfijeve."

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mania e selfijeve nė Haxh kritikohet nga dijetarėt muslimanė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fletarrestim pėr Shyqri Haxhėn
» Zvicėr, mbi 500 shqiptare nė haxhė. Vlera e haxhit, haxhilerėt nuk i shikojne cmimet

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: