prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Xhamitė nė Gjermani i hapėn dyert pėr tė gjithė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Xhamitė nė Gjermani i hapėn dyert pėr tė gjithė    Sun Oct 05, 2014 11:15 pm

Xhamitė nė Gjermani i hapėn dyert pėr tė gjithė

Muslimanėt nė Gjermani i hapėn dyert e xhamive tė tyre pėr jo-muslimanėt tė premten me shpresėn pėr tė eliminuar paragjykimet kundėr muslimanėve dhe pėr tė inkurajuar shkėmbimin kulturor.
"Pėr fat tė keq, jemi dėshmitarė tė njė frikė nė rritje nga Islami dhe armiqėsitė kundėr myslimanėve janė nė rritje nė shoqėrinė gjermane," tha pėr gazetarėt Ender Ēetin, kryetari i Shoqatės sė Xhamisė Shehitlik, nė Berlin, me rastin e ngjarjes me titull: ”Dita e xhamisė sė hapur”.
"Mysafirėt tanė gjermanė kėtu shpesh na pyesin rreth dhunės dhe terrorizmit dhe nėse ato kanė ndonjė rrėnjė nė Islam. Ne ju themi atyre vlerat reale tė Islamit, duke i informuar ata pėr aktivitetet tona kundėr ekstremizmit. Ne jemi duke u pėrpjekur pėr tė reduktuar paragjykimet kundėr muslimanėve, "tha Ender Ēetin.
Raportet e fundit tė vrasjeve tė dhunshme dhe krimeve tė kryera nga ISIL-i, i ashtuquajturi Shteti Islamik nė Irak dhe Levant, kanė ndezur dyshime dhe njė reagim negativ ndaj myslimanėve nė tė gjithė Gjermaninė.
Gjermania ka rreth katėr milion muslimanė; rreth tre milionė prej tyre janė me prejardhje turke. Sipas njė sondazhi tė kohėve tė fundit, pėrfaqėsuesi publik nga Infratest-dimap, 42 pėr qind e gjermanėve tani e shohin fenė Islame si "agresive" dhe 38 pėr qind si njė "kėrcėnim".
Kėshilli Koordinues Musliman i Gjermanisė, njė platformė qė i ka bashkuar katėr organizatat mė tė mėdha muslimane nė Gjermani, shprehu shpresėn tė premten se me "Ditėn e xhamisė sė hapur" ata do tė jenė nė gjendje tė paraqesin pėr shoqėrinė gjermane aspekteve tė ndryshme tė jetės sė komunitetit musliman dhe tė pėrgjigjen pyetjeve rreth Islamit.
Organizatorėt thanė mė shumė se njėqind mijė vizitorė ndoqėn ngjarjet nė mė shumė se 700 xhamitė nė tė gjithė Gjermaninė.
Stefan Streicher, njė gjerman i ri i cili vizitoi njė xhami pėr herė tė parė i tha Agjencisė Anadolu se ai ishte i impresionuar nga vizita nė Xhaminė Shehitlik nė Berlin.
"Kjo ėshtė njė ndėrtesė e bukur. Kur zbatha kėpucėt, para se tė hyjnė nė xhami, nuk ishte diēka e zakonshme pėr mua. Nė pėrgjithėsi, unė kam njė pėrshtypje pozitive, "tha ai.
Sabine Schwanz theksoi se si e krishtere, ishte interesante pėr tė mėsuar mė shumė pėr Islamin.
"Kėto lloje tė ngjarjeve tė ndihmojė nė uljen e paragjykimeve," theksoi ajo.

Burimi: Anadolu Agency
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Xhamitė nė Gjermani i hapėn dyert pėr tė gjithė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjermani: Varroset vajza turke qė u vra nga banda serbe
» Nuk kemi besuar se ekziston njė organizim kaq i mirė i FFSHGJ-sė dhe i klubeve shqiptare nė Gjermani
» Asllan Dibrani: Qendra e Vetėvendosjes nė Gjermani zgjerohet edhe me njė nėndegė nė Nürnberg
» U zgjodh udhėheqja e re e Degės sė LDK-sė nė Gjermani
» LDD Gjermani: Thumba (me)pa helm! Ah, Nonda Bulka, ndjesė pastė! (Parodi)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: