prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tetė vėllezėrit i shėrbejnė nėnės pėr tė kryer haxhillėkun

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Tetė vėllezėrit i shėrbejnė nėnės pėr tė kryer haxhillėkun    Mon Oct 06, 2014 1:09 am

Tetė vėllezėrit i shėrbejnė nėnės pėr tė kryer haxhillėkun

Haxhi i kėtij viti dėshmoi se si tetė bijtė e njė nėnė konkurojnė me njėri-tjetrin pėr tė ndihmuar nėnėn e tyre pėr tė kryer obligimet e Haxhit tė saj sa mė rehatshėm. Ata tė gjithė donin pėr tė fituar shpėrblim tė veēantė nga Allahu pėr t’i shėrbyer me mirėsi nėnės sė tyre tė dashur.
Shumė njerėz i shoqėrojnė nėnat e tyre tė moshuara dhe baballarėt pėr Haxh dhe Umre pėr tė treguar dashurinė e tyre dhe pėrkushtimin ndaj tyre, tė frymėzuar nga mėsimet e Kur'anit dhe Sunnetit tė Pejgamberit (a.s.) qė nxisin besimtarėt pėr tė pėrkrahur, ndihmuar, prindėrit e tyre tė moshuar. Ajsheja shtatėdhjetė vjeēare erdhi pėr Haj kėtė vit me tetė bijtė e vet, dhe secili prej tyre pėrpiqej pėr tė siguruar kujdes maksimal pėr tė. Nė mėnyrė qė tė shmangen konfliktet, mė i riu prej tyre, Mustafa Al-Fejsal , propozoi qė ēdo ditė dy prej tyre tė mbajnė nėnė nė njė karrige me rrota pėr tė kryer ibadetet.
"Kjo ėshtė njė ide e mirė," tha vėllai i madh, Mussai. "
Gjatė 20 viteve tė fundit ne kemi kursyer para pėr tė kryer haxhillėkun me nėnėn tonė," tha ai, duke shpresuar se Allahu do ta na pranojė haxhillėkun dhe lutjet e tona.

Burimi: Mina, Arab News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Tetė vėllezėrit i shėrbejnė nėnės pėr tė kryer haxhillėkun
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Krenarė qė janė shqiptarė, krenarė qė shėrbejnė nė uniformė tė Zvicrės
» Faik Krasniqi: Protokolli Eulex-Serbi, tanime pune e kryer,por si duhet te reagohet ndaj ketij Protokolli

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: