prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gruaja amerikane tregon arsyet pse e ka vėnė shaminė muslimane

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Gruaja amerikane tregon arsyet pse e ka vėnė shaminė muslimane    Mon Oct 06, 2014 11:05 pm

Gruaja amerikane tregon arsyet pse e ka vėnė shaminė muslimane

Amineh Hernandez

Kur u bėra myslimane kam jetuar nė njė qytet qė ishte pėrplot myslimanė, shumica e tė cilėve ishin tė veshur nė mėnyrė tradicionale.
Unė kurrė nuk kam shkruar asgjė personale rreth shamisė, sepse ajo mė dduket si njė ēėshtje zmadhuar. Ndonjėherė mendoj se aq shumė ėshtė nė fokus kjo ēėshtje, edhepse kjo ėshtė njė aspekt i vogėl pėr njė grua muslimane, nė dėm tė njohurive mė tė rėndėsishme Islame dhe tė praktikės Islame.
Pėr shkak se shamia e kokės ėshtė njė simbol i tillė vizual i gruas muslimane, shumė jomuslimanė janė ata qė e bėjnė kėtė njė ēėshtje tė madhe, pėr shkak tė keq informimit.
Kohėt e fundit mė kanė bėrė shumė pyetje, madje edhe gratė muslimane qė nuk mbulohen me shami. Pra, nė vijim ėshtė pėrgjigja ime pėr pyetjet e shumta qė mė kanė ardhur deri mė tani.
Qėllimi im ėshtė vetėm pėr tė dhėnė mendimin tim dhe pėrvojėn. Nuk i gjykojė ato gra qė luftojnė pėr shaminė apo pėr tė sugjeruar se vetėm njė formė e mbulimit ėshtė e pranueshme. Unė vetėm mund t'ju them atė qė unė mendoj dhe atė qė ndjejė nė lidhje me shaminė.
Pyetja mė e zakonshme qė mė kanė pyetur nė shtatė vitet e fundit, qė nga dita kur unė u bėra myslimane, ėshtė "Pse e veshni kėtė gjė?"
"Kjo gjė" ėshtė njė shami. Kam veshur shumė stile tė ndryshme tė shamive. Tani pėr tani stili im mė i preferuar ėshtė qė shamia tė jetė e lirė dhe e rehatshme. Shumė emigrantė tė cilėt kanė marrė kodin e veshjes amerikane mė shikojnė dhe befasohen sepse unė veshem nė stilin tradicional. Shkurt, shamitė e mia pasqyrojnė stilin tim tė pėrgjithshėm.
Arsyeja qė unė fillova tė mbulohem me shami ėshtė e thjesht sepse kam besuar (dhe ende besoj) se ėshtė njė obligim nė Islam. Duke vėnė njė shami nuk ėshtė njė vėshtirėsi. Kjo ėshtė normė, obligim dhe e kam kuptuar qė ajo ėshtė e nevojshme.
Ekzistojnė ajete nė Kur'an dhe hadithe tė Muhammedit (paqja qoftė mbi tė), qė urdhėrojnė mbulesėn.
Pėrveē pėrgjigjes sė thjeshtė se unė jam muslimane dhe besoj se shamia e kokės dhe mbulimi i trupit janė tė nevojshme nė Islam, shumė njerėz duan tė dinė mė shumė detaje nė lidhje me kėtė dhe pse disa femra myslimane nuk mbulohen.
Unė nuk mund tė flas se pse kaq shumė gra muslimane nuk mbulohen me shami dhe se ēfarė mendojnė ato pėr kėtė ēėshtje. Unė refuzoj pėr t’i gjykuar ato, nuk e di se ēfarė mund tė jenė rrethanat e tyre personale. Unė mund tė pėrgjigjem vetėm pėr atė qė unė besoj se ēfarė ėshtė qėllimi dhe cili ėshtė pėrfitimi i shamisė sime qė unė kam arritur.
Mbulimi i kokės me shami mė pėrkujton detyrat e mia. Shamia ėshtė njė pėrkujtuese e e fuqishme pėr mua se ēfarė lloji i sjelljes dhe i qėndrimit pritet prej meje. Unė kam mė pak gjasa pėr tė humbur durimin tim, kurse kam mė shumė tė ngjarė tė jemė e butė dhe mėshirėshme, falėse, nė situata tė vėshtira.
Nė pėrvojėn time, shamia ėshtė treguar e dobishme pėr mua. Jo vetėm qė jam e sigurtė qė unė po e zbatoi njė obligim tė pėrcaktuar nga Zoti, nė kėtė mėnyrė unė e ndjejė kėnaqėsinė e pranisė sė Zotit.
Unė jam njė grua e pavarur amerikane me njė shkallė tė lartė tė lirisė personale dhe tė pėrmbushjes. Shamia kurrė nuk mė ka penguar nė rrugėn time, por mė ka bėrė tė ndihem shumė e rehatshme qė tė bashkėveprojė nė shoqėrinė dhe komunitetin tim.

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
=====================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gruaja amerikane tregon arsyet pse e ka vėnė shaminė muslimane
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njė orė mėsimi nė njė shkollė tė mesme amerikane, rreth krijimtarisė sė shkrimtares Kozeta Zylo

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: