prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kryetari i Sri Lankės pėr Kur'anin...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Kryetari i Sri Lankės pėr Kur'anin...   Fri Oct 10, 2014 2:15 am

Kryetari i Sri Lankės: Kur'ani ndihmon muslimanėt tė jetojnė nė harmoni

Mėsimet e Kur'anit tė Shenjtė kanė ndihmuar muslimanėt e Sri Lankės tė jetojnė nė harmoni me komunitetet tjera nė vendin tonė nėpėr shumė shekuj, kėshtu ata vazhdojnė tė jetojnė edhe sot.
Kjo frymė e harmonisė ushqehet nga mėsimet e tyre fetare qė ju ka mundėsuar atyre pėr tė bėrė njė kontribut tė rėndėsishėm pėr ecurinė e vendit tonė, thekson Presidenti Mahinda Raxhapaksa nė mesazhin e tij tė Haxhit.
Nė vijim ėshtė teksti i mesazhit:
"Ndėrsa Bashkėsia Islame e Sri Lankės bashkohet me vėllezėrit nė besim nė tė gjithė botėn pėr tė festuar Bajramin e Kurbanit, unė jam i kėnaqur pėr tė dėrguar kėtė mesazh pėrshėndetės pėr kėtė ngjarje tė rėndėsishme fetare.
Haxhillėku ėshtė i fokusuar nė tubimin e miliona besimtarėve tė fesė Islame nė qytetin e Shenjtė tė Mekės, pėrball, nė drejtim tė cilit muslimanėt luten pesė herė ēdo ditė.
Shpirti i unitetit qė pėrshkon kėtė festė ėshtė parė nga miliona hanxhinj qė flasin gjuhė tė ndryshme, qė janė prej kombeve dhe kulturave tė ndryshme janė mbledhur pėr njė misionin qė shpall madhėshtinė e Allahut dhe shpirtėroren qė Islami i ka sjellė nė botės.
Disa mijėra muslimanėt nė Sri Lanka kanė shkuar nė Haxh pėrmes mjeteve tė ofruara nga qeveria pėr t’u mundėsuar atyre qė tė rinovojnė angazhimin e tyre pėr mėsimet e Kur'anit, tė profetit Muhammed (a.s.) dhe luten pėr paqe, vėllazėrim dhe mirėkuptim midis tė gjithė njerėzve tė botės.
Mėsimet e Kur'anit tė Shenjtė kanė ndihmuar muslimanėt nė Sri Lanka pėr tė jetuar nė harmoni me komunitetet tjera nė vendin tonė nėpėr shumė shekuj, kėshtu ata vazhdojnė tė jetojnė edhe sot.
Kjo frymė e harmonisė ushqehet nga mėsimet e tyre fetare qė ju ka mundėsuar atyre pėr tė bėrė njė kontribut tė rėndėsishėm pėr ecurinė e vendit tonė, thekson kryetari, Mahinda Raxhapaksa nė mesazhin e tij tė Haxhit.
Nė pėrputhje me traditėn e Haxhit, lutjet e tė gjithė muslimanėve nė kėtė ditė tė veēanta tė riteve fetare pa dyshim do tė drejtohen drejt paqes dhe unitetit, me dinjitet pėr tė gjithė.

Burimi: News.LK
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kryetari i Sri Lankės pėr Kur'anin...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: