prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njė haxhi frances...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Njė haxhi frances...   Fri Oct 10, 2014 11:19 pm

Njė haxhi francez i ftuar nga mbreti nė Qabe

Njė haxhi francez, i cili kohėt e fundit ka pėrqafuar Islamin, ka udhėtuar 7.000 km. me makinėn e tij, bashkė me gruan e tij pėr tė kryer Umren, tani ėshtė nė Mekė, pėr Haxh, si i ftuar i Kujdestarit tė dy Xhamive tė Shenjta, Mbreti Abdullah.
Aleksandri e pėrqafoi Islamin dhe tani quhet Hamza, pas gjashtė viteve tė kėrkimit tė sė vėrtetės. Ishte ”Ezani” ose thirrja pėr namaz, lutje, tė cilėn ai e ka dėgjuar pėr herė tė parė, ndėrsa ai ishte nė njė vend afrikan, qė e ndryshoi jetėn e tij.
"Ezani mė ka frymėzuar pėr tė kėrkuar tė vėrtetėn. Ezani mė dha njė ndjenjė tė pashpjegueshme e cila u pėrhap nė tė gjithė trupin tim dhe kam mbetur i habitur pėr njė kohė tė gjatė. Unė jam shumė i lumtur qė e kam pėrqafuar kėtė fe tė madhe tė botės, "tha ai.
Pasi e pėrqafoi Islamin, u bė musliman, qėllimi i tij i parė ishte pėr tė vizituar Mekėn pėr tė kryer Umren. Hamza me makinė kaloi 7.000 km. nga Maroku nė Mauritani, dhe pastaj nga Burkina Faso arriti nė Nigeri.
"Kam vizituar Ambasadėn Saudite nė Niger pėr tė marrė njė vizė pėr Umren. Ata mė informuan se viza duhet tė lėshohet paraprakisht nėpėrmjet njė agjenti. Zyrtarėt e Ambasadės, megjithatė, mė premtuan se do tė mė ndihmojnė, "tha ai.
Hamza dhe gruaja e tij me padurim e pritshin vizėn pėr Umre nė Niger. "Ne iu luteshim Zotit pėr ēdo ditė pėr ėndrrėn tonė qė tė realizohet dhe ne kishim besim tė plotė se Zoti i Plotfuqishėm do tė na ndihmojė tė lutemi nė Qabe, nė Xhaminė e Madhe nė Mekė."
Kur kjo ēėshtje mori njė kohė tė gjatė, ne tė dy vendosėn tė kthehemi nė Francė.
"Ne u pėrgatitem dhe dhe morėm njė taksi pėr nė aeroport. Derisa ne ishim nė rrugė, morėm njė telefonatė nga Ambasada Saudite nė Niger duke thėnė se ne ju kemi zgjedhur dhe se ju jeni njė nga 1000 haxhinjt mysafir tė veēant tė Mbretit Abdullah pėr tė kryer haxhillėkun kėtė vit. Unė nuk mund t’i besoja veshėve tė mi. "
Ai tha: "Tė gjitha vėshtirėsitė dhe problemet tona u zbehen kur pamė Shtėpinė e Allahut. Unė u pėrlota dhe nė kėmbė para Qabes e falėnderova Allahun dhe Mbretin Abdullah qė na dhuruan kėtė mundėsi tė madhe. "
Tani, Hamza ka vendosur pėr tė studiuar Ligjin Islamik, pėr tė fituar mė shumė njohuri nė lidhje me fenė Islame dhe pėr tė pėrhapur mesazhin e Islamit ndėr tė tjerė...

Burimi: Arab News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Njė haxhi frances...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dėshmia e Skėnder Luarasit: Enver Hoxha, Haxhi Qamili dhe ''dumbabėt''
» Shpresa Krasniqi:FJALA E RASTIT E MBREMJES PERKUJTIMORE NE NENTEVJETORIN TE NDERRIMIT JETE TE BABAIT TIM(HAXHI KRASNIQI)
» Haxhi MUhaxheri:BASHKEBISEDIM ME MIKUN RAMADAN XHINOVCI
» Haxhi Muhaxheri:Sihariq, sihariq, sihariq!FILLOI TRANSMETIMIN TV POETICA
» Everest Haxhi: 21 Janari, Erjoni dhe Shitėsja e Vogėl e Shkrepseve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: