prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njė qendėr e re pėr shtypjen e Kur'anit nė Malajzi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Njė qendėr e re pėr shtypjen e Kur'anit nė Malajzi    Sun Oct 12, 2014 11:15 pm

Njė qendėr e re pėr shtypjen e Kur'anit nė Malajzi

Myftiu Muhammed Shukri Muhammed tha se qendra do tė hapė dyert pėr mė shumė bashkėpunim mes Malajzisė dhe vendeve tė tjera islamike dhe tė bėhet burimi i referencės pėr ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me shtypjen e Kur'anit.
"Nė tė vėrtetė, aspekti fetar nuk ėshtė harruar nė Buxhetin e 2015 pėr shkak se pėrveē edukimit islam dhe ndihmės financiare pėr shkolla, qeveria tani do tė ndėrtojė njė qendėr me njė rol vital pėr Bashkėsinė Muslimane," tha ai pėr Bernaman.
Kryeministri i Malajzisė, Naxhib Razak, tha, kur buxheti pėr vitin 2015 u paraqit nė Dewan Rakyat, u njoftua se qeveria do tė ndėrtojė njė Qendėr pėr Shtypjen e Kur'anit nė Putraxhaja, e dyta mė e madhja nė botė pas asaj nė Arabinė Saudite.
Ai tha se qeveria do tė ndajė 30 milion RM gjatė tre viteve pėr qendrėn, e cila pritet qo do tė shtyp deri nė njė milion kopje tė Kur’anit ēdo vit qė do tė shpėrndahen nė tė gjithė botėn.
Ndėrkohė, Myftiu i Perak-ut, Tan Sri Harussani Zakaria tha se me krijimin e qendrės, Malajzia nuk ka mė nevojė tė varet vetėm nė Qendrėn pėr Shtypjen e Kur'anit nė Arabinė Saudite.
"Ky veprim pėr ndėrtimin e qendrės, gjithashtu, do tė nxisė ekonominė e vendit, pėrveē qė do tė jetė e dobishme, tėrheqėse, ndikuese, pėr Komunitetin Musliman pėr tė mėsuar mė shumė pėr Islamin nė Malajzi," tha ai.
Kryetari i Shoqatės sė Ulemave tė Malajzisė, Shejh Abdul Halim Abd Kadir tha se kjo vepėr tė jetė vėrtet e lavdėrueshme, por ai shpreson se qeveria do tė veprojė mė shumė nė rritjen, nė ngritjen e tė kuptuarit tė Kur'anit.
" Tani, ēėshtja, pyetja, ėshtė se si ne mund tė pėrdorim nė mėnyrė optimale qendrėn, jo vetėm pėr tė shtypur kopje tė Kur'anit, por edhe pėr tė trajnuar dhe pėr tė edukuar Komunitetin Musliman pėr tė lexuar dhe kuptuar mė mirė Kur'anin."

Burimi: The Rakyat Post
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Njė qendėr e re pėr shtypjen e Kur'anit nė Malajzi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Denimi i Smajl Haradinajt dhe Lėvizjes Nacional-ēli­ri­mtare e Kosovės - Grupi i deēanit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: