prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Muslimanėt duhet tė flasin kundėr terrorizmit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Muslimanėt duhet tė flasin kundėr terrorizmit   Tue Oct 14, 2014 10:45 pm

Muslimanėt duhet tė flasin kundėr terrorizmit

Ėshtė koha pėr muslimanėt qė tė flasin kundėr barbarėve tė cilėt kanė rrėmbyer fenė e tyre pėr tė justifikuar terrorizmin, dhunėn dhe vdekjen.
Nėse ajo ėsht al-Kaida, ISIL, al-Shabab apo Boko Haram, shumica e kėtyre grupeve pretendojnė tė jenė themeluar nga muslimanėt duke kėrkuar njė kthim nė atė qė ata e konsiderojnė Islami i vėrtet apo hakmarrje pėr padrejtėsitė e kryera kundėr muslimanėve. Ata kanė rekrutuar ndjekėsit e tyre pėrmes premtimeve tokėsore dhe shpėrblime hyjnore pėr tė luftuar pėr Islamin.
Tani mė nė fund kanė filluar edhe muslimanėt tė flasin kundėr grupeve terroriste dhe pyetja ėshtė pse muslimanėt kanė qenė tė ngadalshėm pėr tė dėnuar publikisht veprimet e tyre.
Midis tyre ėshtė Jasmine Bahrani, njė prof. e gazetarisė nė Universitetin Amerikan nė Dubai. Ajo shkroi njė artikull nė The Washington Post kohėt e fundit duke deklaruar se ajo nuk e kupton se pėrse muslimanėt nuk e kanė bėrė kėtė.
Prof. Jasmine Bahrani thotė se tė jesh nga i njėjtit besim si grupet terroriste, atėherė, ata kanė pėrgjegjėsi mė tė madhe pėr tė dėnuar terroristėt dhe pėr tė shpjeguar pėr jomyslimanėt se ky ekstremizėm nuk ėshtė Islami. Ajo vė nė dukje se disa muslimanė kanė folur hapur, duke pėrfshirė edhe disa autoritete fetare, hoxhallarė, tė cilėt kanė dėnuar veprimet ISIL-it, duke thėnė se ata po shkelin ligjin e Sheriatit.
Muslimanėt shpesh i pėrgjigjen thirrjeve tė saj duke thėnė se grupet nuk janė duke e paraqitur Islamin. Por pėr shkak se ata janė muslimanė, jomuslimanėt fillojnė t’i shohin muslimanėt si terroristė.
Prof. Jasmine Bahrani shkruan, "Sot thonė se fjala" Islam "dhe disa mendojnė pėr lavditė e historisė dhe kulturės sonė. Pėrkundrazi, ato foto tė njerėzve tė maskuar me thika. Dhe pėr aq kohė sa dėnimet tona tė mbeten tė zbehta, i japim pėrshtypjen se ne i pranojmė krimet e vrasėsve ".
Muslimanėt derisa tė mos refuzojnė ISIL-in dhe grupet tjera si ai, atėherė ne po lejojmė ata qė tė bėhen fytyra e Islamit. Nėse muslimanėt nė mbarė botėn flasin kundėr terroristėve, ata nuk do tė jenė mė nė gjendje pėr tė pėrfituar mbėshtetjen financiare dhe politike qė e ka bėrė tė mundshme tė mbretėroi terrori i tyre.

Burimi: SCTimes
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Muslimanėt duhet tė flasin kundėr terrorizmit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» LEXOJE .. Patjetėr duhet tė lexohet,dhe patjetėr duhet tė shpėrndahet-Ataku nė zemėr
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave
» Fotaq Andrea: Ne duhet tė flasim me gjuhėn e shqiptarizmės e tė kulturės sonė tė lashtė
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: