prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Muslimanėt e nderojnė Jezusin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Muslimanėt e nderojnė Jezusin   Wed Oct 15, 2014 10:45 pm

Muslimanėt e nderojnė Jezusin

”Tė krishterėt duhet tė dinė se sa e nderon Islami Jezusin. Nderimi i muslimanėve ndaj Jezusit ėshtė mė i madh se te krishterėt e hershėm.”

Krijuar nė vitin 1969, Organizata e Bashkėpunimit Islamik (OIC) do tė jetė "Zėri kolektiv i Botės Muslimane", duke punuar pėr tė "ruajtur dhe mbrojtur interesat e Botės Muslimane nė frymėn e promovimit tė paqes dhe harmonisė ndėrkombėtare".
Me 57 shtete anėtare, ajo pėrfaqėson praktikisht tė gjitha vendet muslimane, dhe vendet me pakicat myslimane, me pėrjashtimin e Indisė. Edhe pse India ka rreth 12% (rreth 183 milionė) tė popullsisė muslimane nė botė, ajo ėshtė bllokuar nga Pakistani nga bashkimi me Organizatėn e Bashkėpunimit Islamik (OIC).Njė vend tjetėr, me njė shumicė muslimane, kėtė herė mungon nė organizatė ėshtė Siria, e cila u pėrjashtua. Observer i Ri i Organizatės pėr Bashkėpunimin Islamik nė BE- ėshtė ambasadori Arif Mammadov nga Azerbajxhani.
Evropa e Re e pyeti Arif Mammadovin nėse organizata sot, ende do tė quhet "Islame", dhe jo thjesht "Muslimane", duke pasur konotacione negative qė ka marrė termi "Islam" qė nga themelimi i saj, duke u shoqėruar sot me fundamentalizėm dhe militantizėm.
Arif Mammadov: Jo, unė mendoj se ne ende do tė quajmė veten "Islame", edhe sot, duke qenė se Islami ėshtė pika kryesore e referencės kėtu, dhe se Islami ėshtė fe e pėrsosmėrisė, fe e paqes. Ne nuk kemi frikė nga stereotipet rreth Islamit. Duke mbajtur termin "Islamike" nė emėr, ne jemi duke dhėnė njė mesazh tė paqes. Organizata e Bashkėpunimit Islamik (OKI) ėshtė organizata e dytė mė e madhe nė botė pas Kombeve tė Bashkuara. Nė fillim, pika kryesore ishte ēėshtja e Palestinės.
Europa e Re: Ju e quani atė njė fe e paqes, por ne e shohim se Islami ėshtė pėrfshirė nė shumė konflikte sot.
Arif Mammadov: Ju e dini, padrejtėsitė mund tė marrė shumė forma, dhe njerėzit janė shtyrė pėr tė rezistuar. Rezistenca e tyre ndonjėherė mund tė marrė njė formė tė dhunshme. Tė reagosh ėshtė njerėzore.
Europa e Re: Organizata e Bashkėpunimit Islamik ėshtė organizata e dytė mė e madhe nė botė, ajo bashkon vendet qė praktikojnė tė gjitha llojet e islamit, sunnitėt si dhe Shi’itėt. A nuk ka aty tensione tė brendshme?
Arif Mammadov: Po, sigurisht, Irani ėshtė anėtar, por edhe Azerbajxhani, vendi im, ku gjysma e popullsisė janė Shia. Ndarja e praktikuar midis llojeve tė ndryshme tė Islamit ėshtė artificiale dhe e tepruara. Selia e Organizatės pėr Bashkėpunimin Islamik ėshtė nė Xhedda, nė afėrsi tė Mekės, dhe kjo ėshtė duke i dhėnė asaj njė autoritet shtesė. Tėrė Ummeti ėshtė nėn strehėn e Organizatės pėr Bashkėpunimin Islamik, Azia Qendrore, Irani, Kaukazi, Afrika, dhe tė gjitha vendet e Ligės Arabe.
Evropa Re: Si e shihni tani parashikimin pėr pėrplasjen e qytetėrimeve nė kėtė shekull, njė konflikt midis Perėndimit dhe Islamit?
Arif Mammadov: Unė nuk besoj nė teorinė e Huntington-it pėr Pėrplasjen e Qytetėrimeve. Ata qė e pėlqen kėtė lloj tė teorisė janė tė njėjtė me ata qė shpėrndajnė teoritė e konspiracionit. Ėshtė e vėrtetė se nė Lindjen e Mesme dhe nė Afrikė ēdo gjė duket tani e djegur dhe katastrofė.
Siguria dhe e ardhmja e botės varet se si Islami, Judaizmi dhe Krishtėrimi mund tė jetojnė sė bashku. Kėto tri religjione monoteiste kanė shumė tė pėrbashkėta..
Europa e Re: " Popujt e Librit".
Arif Mammadov: Pikėrisht, Ithtarėt e Librit. Jezusi ėshtė profeti mė i nderuar nė Kur’an, pas Muhammedit. Nė Kur’an, Jezusit i ėshtė dhėnė Frymėn e Shenjtė. Kurse, vetėm Adamit (Hz.Ademi a.s.) qenia e parė njerėzore, tė cilit Zoti i dha frymėn e Shpirtin e Shenjtė.
Evropa Re: Dhe sipas Kur’anit, Jezusi do tė vijė nė fund tė Botės si njė gjyqtar ...
Arif Mammadov: Pikėrisht. Tė krishterėt duhet tė dinė se sa Islami e nderon Jezusin. Nderimi i muslimanėve ndaj Jezusit ėshtė mė i madh se te krishterėt e hershėm. Tė krishterėt, muslimanėt dhe ēifutėt kanė jetuar gjithmonė nė harmoni nė Tokėn e Shenjtė. Por pėr tė shmangur pėrplasjen e qytetėrimeve, ne duhet tė zgjidhim ēėshtjen palestineze.
Evropa e Re: Le tė shpresojmė se kjo ndodh para ardhjes sė dytė tė Krishtit.
Arif Mammadov: Unė jam i bindur se do tė ndodhė.

Burimi: New Europe
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Muslimanėt e nderojnė Jezusin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: