prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Plaka 70 vjeēare hafize e Kur'anit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Plaka 70 vjeēare hafize e Kur'anit   Fri Oct 17, 2014 10:34 pm

Plaka 70-vjeēare e mėsoi pėrmendėsh Kur'anin

Njė grua e moshuar nė Arabinė Saudite ka arritur pėr tė mėsuar tė gjithė Kur’anin pėrmendėsh.
Pavarėsisht moshės sė saj tė vjetėr, gruaja ka arritur kėtė me vullnet dhe vendosmėri tė fortė pėr tė mėsuar pėrmendėsh Librin e Shenjtė, Kur’anin.
Ajo ka filluar tė mėsoi Kur’anin pėrmendėsh qė nė moshėn 55 vjeēare, tani pas 15 vjetėsh, nė moshėn 70 vjeēare plaka ėshtė hafize, raportoi faqja al-Weam news website.
Ajo kurrė nuk ka menduar pėr tė hequr dorė dhe mė nė fund arriti objektivin e saj tė madh.
Sekcioni i Shoqatės sė Grave pėr mėsimin e Kur’anit Pėrmendėsh, nė krahinėn e Afif ka zhvilluar kohėt e fundit nė njė ceremoni pėr tė nderuar gruan 70-vjeēare dhe pėr tė uruar hafizen e re 70 vjeēare.
Kurani i Shenjtė ėshtė i vetmi Libėr Fetar qė mbahet nė mend, qė mėsohet pėrmendėsh apo memorizohet nga nga pasuesit e tij.
Persona tė panumėrtė nė ēdo komunitet mysliman kanė memorizuar tėrė Kur'anin qė nga koha kur u zbulua, kur ėshtė shpallur, para mė shumė se 1400 vjetėsh.

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Plaka 70 vjeēare hafize e Kur'anit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Denimi i Smajl Haradinajt dhe Lėvizjes Nacional-ēli­ri­mtare e Kosovės - Grupi i deēanit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: