prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Maria mbart dhimbjet e Gazės....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Maria mbart dhimbjet e Gazės....   Sun Oct 19, 2014 10:57 pm

Maria mbart dhimbjet e Gazės nga Havana nė Mina

Maria Lewis Calvo, njė zonjė kubaneze e cila e pėrqafoi Islamin shtatė muaj mė parė, ka protestuar gjithmonė ndaj krimeve sioniste nė Rripin e Gazės. Ajo mbart dhimbjet e banorėve tė Gazės 'dhe vuajtjet nga Havana, kryeqyteti i Kubės, deri nė Meke, ku ajo ka krye Haxhin.
Ajo flet me njė ton plotė zemėrim dhe nė veēanti mėrzitet kur flitet pėr krimet monstruoze tė Izraelit, duke na pėrkujtuar Fidel Alejandro Castron, komandantin e revolucionit tė Kubės, dhe mbėshtetjen e tij pėr ēėshtjen e Palestines.
Maria disa herė e pėrsėriti lutjen e mėposhtme nė Mina:
"O Allah, fali mėkatet e mia dhe ruani Gazėn".

E vetmja kubane nė Haxh

Maria, 50 vjeēare, tha se ajo ėshtė e vetmja qytetare kubaneze qė kryer haxhin dhe ajo u ankua pėr mungesėn e njė zyre pėr ēėshtjet e hanxhinjve kubanezė.
Ajo ėshtė shumė konservatore kur Al-Jazeera net e pyeti pėr arsyen pse ajo e pėrqafoi Islamin; pasi qė ajo e konsideron si "njė ēėshtje personale qė ajo preferon ta mbajė pėr veten e saj". Ajo, gjithashtu, tha se udhėtimi pėr nė Haxh, Qabe, i mori tri ditė nga Havana nė Jeddah.

Nė rrugėn pėr nė Mekė

Ajo shprehu lumturinė e saj tė madhe pėr tė qenė njė nga qindra mijėra muslimanė qė po e kryenin haxhin kėtė vit.
Asil Al-Wael, njė djal 17-vjeēar, e ka shoqėruar zonjėn kubaneze nė Xhaminė e Shenjtė, nė Qabe nė Mekė, djaloshi punon nė Institucionin e Tavafit si punėtor sezonal.
Djaloshi tregoi ngjarjen rreth zonjės kubaneze:
"Kur ajo arriti nė Mekė, ajo nuk mund tė besonte se ajo vėrtet ėshtė nė Mekė dhe mendonte se ne ishim duke bėrė shaka, ajo me kėmbėngulje kėrkonte qė menjėherė ta dėrgojmė nė Qabe, nė Xhaminė e Shenjtė.
Maria tha se ajo ndjeu rrahje nė zemrėn e saj kur ajo e pa Qaben e Madhnueshme pėr herė tė parė, pastaj filloi tė qajė. Ajo shtoi se nuk ka ndjerė asnjėherė mė parė nė jetėn e saj njė relaksim tė tillė.

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Maria mbart dhimbjet e Gazės....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: