prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nga marijuana,femrat, alkooli, nė Islam

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Nga marijuana,femrat, alkooli, nė Islam    Tue Oct 21, 2014 10:03 pm


Nga marijuana, femrat, alkooli nė Islam

"Islami mė ka ndryshuar mua me personin qė unė me tė vėrtetė dėshiroja tė bėhėm!," tha Salahudin Decero.
Philadelphia –
Lindur nė njė familje siciliane nė Filadelfia, Salahudin Decero dėshira pėr fe pas njė jete me kėnaqėsitė e kėsaj bote e ka transformuar atė nga njė adoleshent, jeta e tė cilit ishte pėrqėndruar rreth femrave, alkoolit, marijuanės , u bė prifti katolik dhe mė nė fund njė musliman.
"Nga mosha 13-17 vjeēare, jeta ime pėrbėhej nga shumė pak gjėra. Femrat, alkooli, marijuana, krimi, dhe tė hollat. Jeta ime ishte jetė e kėnaqėsive tė kėsaj bote dhe rehatisė, " tha Decero pėr The Deen Show.
" Rrallė, ndonjėherė, kam shkuar nė kishė. Pra, nė fėmijėrinė time kam qenė i pafajshėm, por nė vitet e mia tė rinisė, familja ime ishte shumė e lėkundur dhe jofunksionale. "
Tė jetosh nė njė shtėpi me marėdhėnie tė lėkundura dhe jofunksionale, i riu e gjen veten me njerėz tė gabuar tė cilėt tė fusin nė jetėn e turbullt.
Nga mosha 17-tė vjeēare, Decero ishte sėmurė me mėnyrėn e tij tė jetės dhe dėshironte pėr tė ndryshuar. Duke kėrkuar njė mik, miku mė tha gjeje Zotin.
"Unė qesha sepse unė nuk besoja aspak nė Zot! Por pėrsėri ai mė tha gjeje Zotin! Unė shkova nė shtėpi atė natė dhe vuajta tundime tė mėdha dhe vazhdova pėrsėri nė rrugėn time tė zakonshme tė jetės, "kujton ai.
"Tė nesėrmen nga frika tek shkova te ky njeri dhe i thashė : Unė jam i gatshėm pėr tė gjetur Zotin, por unė nuk e di se kush ėshtė Zoti! Ai tha se Jezu Krishti ėshtė Zoti dhe Shpėtimtari dhe ai vdiq pėr ju. "
Duke folur nė lidhje me udhėtimin e tij pėrgjatė pėrvojave tė ndryshme fetare, Salahudin Decero tha, "kam filluar tė ndjejė besimin dhe njė ndjenjė e madhe u zhvilluar tek unė me njė besim tė thellė. Unė u bėra shumė fetar, shumė shpejtė qė nė fillim. Fillova tė mendoj qė tė bėhem prift dhe murg, por hezitoja t’i tregoja pėr kėtė ndokujt.
"Rreth dhjetė muaj pasi fillova pėr tė praktikuar besimin tim Katolik , unė shkova pėr tė jetuar nė njė manastir, pėr tė jetuar si murg nė Filadelfia dhe aty fillova pėr tė studiuar me qėllim pėr t'u bėrė prift," shtoi ai.
"Unė u zhvendosa nga Filadelfia nė Minesota pas rreth tri vjetėsh dhe kam jetuar atje tė njėjtėn jetė. Pastaj studimet e mia mė ēuan nė Romė, Spanjė, Francė dhe sėrish nė Itali! "

Mė nė fund nė Islam

Faza pėrfundimtare e kėrkimin tė Deceroit pėr fenė e vėrtetė filloi kur ai u takua me njė imam, pas tetė vite e gjysmė nė njė manastir, i cili tronditi besimin e tij me pyetje tė thjeshta.
"Ai mė pyeti rreth kishės, Jezusit, Marijes dhe historisė! Pėr disa pyetje qė mė bėri unė kurrė as qė kisha menduar mė parė dhe unė isha i habitur, "kujton ai takimin e parė me imamin nė Filadelfia.
"Ai mė ka pyetur mua se ku Jezusi ka thėnė se unė jamZoti!? Megjithatė, unė nuk mund t'i jepna njė pėrgjigje, sepse Jezusi nuk ka thėnė kėshtu! Unė kurrė nuk kisha menduar nė lidhje me kėtė.
Pyetjet e tij tė thjeshta e tronditėn besimin e Deceroit, i cili vendosi pėr tė hulumtuar mė shumė pėr Islamin.
"Unė shkova nė shtėpi dhe mendoja nė lidhje me ēka biseduam me imamin. Kam kaluar gjithė natėn duke menduar pėr atė muhabet. Fillova me lexuar Kur'anin. Fillova me lexuar historinė, jetėn e Muhammedit, dhe hadithet, tė cilat vėrtet mė pėlqyen shumė,” tha ai. "Unė fillova tė hulumtoj se si luten myslimanėt. Por mbi tė gjitha, unė filloi duke kėrkuar nė Bibėl pėr tė parė se kush ėshtė Jezusi! Pas rreth katėr muajsh kam ardhur nė pėrfundim se Jezusi nuk ishte Zoti, as bir’i Zotit! Unė kam ardhur nė pėrfundim se mėkati origjinal nuk vjen nga goja e Jezusit. "
Nė kėtė fazė, ai vendosi qė tė bėhet musliman.
"Pra, pėr herė tė parė nė muajin nėntor unė shkova nė njė xhami nė Filadelfia afėr shtėpisė sė nėnes sime dhe i thashė Imamit se dua tė bėhem musliman. Ai mė pyeti se ēfarė dija rreth Islamit dhe unė i kam thėnė se di shumė pak, "ka thėnė ai.
"Ai mė mėsoi aq shumė pėr Islamin aty pėr rreth dy orė. Rreth 12:00 unė u bėra musliman dėshmova se nuk ka zot tjerėr pėrveē Allahut dhe se Muhammedi ėshtė i dėrguari i Tij. Nga ky moment jeta ime ndryshoi pėrsėri! "
Ndėrsa duke folur pėr ndjenjat e tij, ai intimisht tha:"Kur unė u bėra musliman i kėrkova Allahun qė tė mė ndihmon tė mėsojė Islamin dhe Islami mė ka ndryshuar mua vėrtet, ashtu siē kam dėshiruar nė kėtė jetė!"

Burimi: The Deen Show – On Islam
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nga marijuana,femrat, alkooli, nė Islam
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Diana Bunjaku:A i dhunuan femrat gardianėt hungarez!?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: