prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Australi: Xhamitė nė Perth, Shkolla Islame, u vandalizuan

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Australi: Xhamitė nė Perth, Shkolla Islame, u vandalizuan   Wed Oct 22, 2014 10:40 pm

Islamofobia

Australi: Xhamitė nė Perth, Shkolla Islame, u vandalizuan

Dy xhamitė nė Perth dhe njė Qendėr e Arsimit Islam janė vandalizuar nga sulmet e fundjavės.
Sloganet anti-Islame, pėrfshirė "Ndal Islamin" dhe duke pėrdorur blasfemi ishin “pikturuar” me sprej nė muret e njė shkolle Islame dhe xhami islame dhe shishe birre u hodhėn nė njė xhami tjetėr.
Shejh Burhan Mehtar tha se kėto llojet tė sulmeve anti-fetare janė duke u bėrė tė zakonshme.
"Ndoshta ėshtė mė mirė qė tė injorojmė kėtė grup tė pakicė qė janė duke terrorizuar muslimanėt australianė, por ekziston njė kufi pėr atė qė njerėzit nė fakt mund tė tretet dhe ata do tė bėhen tė frikėsuar pėr kėto qė po ndodhin," tha ai.
"Kėto vandalizma ngjallin frikė nė zemrat e zonjave tė pafajshme dhe tek fėmijėt, veēanėrisht pėr ato, ata, qė janė rreth Qendrės Islame, Xhamisė, apo qė ngasin biēikleta pėr ardhur nė xhami.
Ai tha se Komuniteti Musliman Australian ėshtė shumė tolerant, por shumė prej tyre po trishtohen dhe po frikėsohen nga rritja e ndjenjave anti-islamike.
Policia tha se po heton sulmet, mbishkrimet, por nuk ka pasur rritje tė krimeve nė kohėve tė fundit me motive raciale.
"Australia Perėndimore ėshtė njė shtet tolerant dhe njerėzit duhet tė respektojnė diversitetin nė komunitetin tonė," tha njė zėdhėnėse e policisė.
Mbishkrimet erdhėn njė ditė pas njė tubim paqėsor kundėr Islamofobisė nė Perth qė u ndėrpe nga njė grup i protestuesve anti-muslimanė.
Shejh Burhan Mehtar ka inkurajuar publikun e gjerė pėr tė marrė pjesė nė njė Ditė Kombėtare tė Xhamisė sė Hapur, tė shtunėn, pėr tė ndihmuar tė pėrgjigjet pėr ēdo pyetje qė mund tė kenė nė lidhje me fenė.
Xhamia nė lokalitetin The Southern River do tė jetė e hapur pėr publikun, me aktivitete tė ndryshme, duke pėrfshirė turne udhėzuese, pyetje dhe pėrgjigje nė seanca.
"Nėse ka diēka qė ju shqetėson apo nėse ju mendoni se muslimanėt janė tė tillė siē nuk janė, ejani tė takohemi.
"Ne shpresojmė se kjo do tė jetė njė nga mėnyrat e krijimit tė harmonisė dhe njė ekuilibėr nė shoqėri."

Burimi: ABC NEWS
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Australi: Xhamitė nė Perth, Shkolla Islame, u vandalizuan
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass
» Sjelljet e nxėnėsve nė shkollat tona
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"
» Kadri Mani: Shaban Braha nga Prizreni - i dyshimtė nė ēdo pikėpamje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: