prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Vepra 1000 vjeēare nga Ibn Sina

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Vepra 1000 vjeēare nga Ibn Sina   Sat Oct 25, 2014 12:13 am

Vepra njėmijėvjeēare nga Ibn Sina u botuar nė gjuhėn turke

Vepra njėmijėvjeēare nga Ibn Sina ėshtė botuar nė gjuhėn turke nė njė pėrmbledhje me pesė-vėllime
Kanuni i Mjekėsisė, "El Kanuni Fi't-Tibb" shkruar nė vitin 1014 nga Ibn Sina (Avicena, 980-1037, i cili ėshtė njė nga mendimtarėt mė tė spikatur, mė tė rėndėsishėm nė historinė e hershme tė mendimit islam, ėshtė publikuar pėr herė tė parė nė gjuhėn turke si njė koleksion me pesė-vėllime.
Libri, i botuar nė pesė-vėllime, pėrfshin njohuritė themelore, njohuritė thelbėsore tė mjekėsisė. Trupi i njeriut dhe funksionet e tij janė shpjeguar nė mėnyrė tė hollėsishme nė kėtė libėr.
Tri vėllimet e para tė librit janė pėrkthyer tashmė nga Prof.Dr. Esin Kahya dhe ėshtė botuar me pėrkrahjen e bibliotekės tė quajtur Qendra Kulturore e Ataturkut dhe pėrmbledhja do tė pėrfundojė nė fillim tė vitit 2015, tha ndihmės udhėheqėsi i Qendrės Kulturore Ataturk, Shaban Abak.
Mė 19 dhjetor 2014 do tė jetė njė takim i planifikuar pėr pėrkujtimin, pėr festimin e Njėmijėvjetorit tė librit tė Ibn Sina-sė "El Kanun Fi't-Tibb".
Prof.Dr. Hayrani Altintas, Prof.Dr. Esin Kahya, Doc. Dr Ahmet Aciduman, Doc. Dr. Hasan Basri Cakmak do tė bashkohen nė kėtė pėrkujtim pėr tė folur rreth librit tė botuar rishtazi.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
====================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vepra 1000 vjeēare nga Ibn Sina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: