prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arti Islamik, Lindor, frymėzues pėr artin Perendimor

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Arti Islamik, Lindor, frymėzues pėr artin Perendimor   Mon Oct 27, 2014 12:00 am


Arti Islamik, Lindor, frymėzues pėr artin Perėndimor


Pavioni Mbretėror (1787-1823) nė Brighton, Angli
Njė shembull mjeshtėror arkitektural “ me stil oriental”,
me kupola dhe harqe.

Bukuria e artit Islam shpesh i ka kapėrcyer menjėherė kufijt tė Botės Muslimane.
Pejsazhi arkitektural i Evropės ėshtė ndikuar nga Arti Islam nė mėnyra tė panumėrta. Natyra ėshtė njė burim frymėzimi pėr tė pėrpunuar dizajnet gjeometrike dhe modelet.
Faqja e BBC nė internet vė nė dukje se arti i Botės Muslimane "pasqyron vlerat e saj kulturore, dhe zbulon rrugėn qė Muslimanėt shihnin botės shpirtėrore dhe gjithėsinė".
Kompleksi Xhamisė sė Imamit me fontanat e saja tė hapura nė Isfahan dhe Xhamia Mesxhid nė Delhi janė kryeveprat arkitekturale tė cilat kanė frymėzuar artin Perėndimor.
Pavijoni Mbretėror nė Brighton, Angli, ndėrtuar nė mes tė viteve 1787 dhe 1823 pėr George IV-tė ėshtė njė shembull mjeshtėror arkitektural “ me stil oriental”, me kupola dhe harqe.

Burimi: Press TV
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Arti Islamik, Lindor, frymėzues pėr artin Perendimor
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» ARTI I BINDJES - ANA PSIKOLOGJIKE E PROPAGANDĖS
» Dėshmia e gardianit: Si ia morėm frymėn Teme Sejkos
» REALITETI SHQIPTAR I DIKTATURĖS KOMUNISTE DHE LETĖRSIA PAS VITEVE 90
» Asllan Dibrani:Kushtrim pėr shpėtim nga rreziku i ekstremizmit islamik,qė vepron nė mėnyrė perfide kundėr kombit shqiptar
» Kastriot Myftaraj: Njė ditė, Perėndimi do t' u thotė shqiptarėve se duhet tė luftojnė fundamentalizmin islamik

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: