prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arti Islamik, Lindor, frymėzues pėr artin Perendimor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Arti Islamik, Lindor, frymėzues pėr artin Perendimor   Mon Oct 27, 2014 12:00 am


Arti Islamik, Lindor, frymėzues pėr artin Perėndimor


Pavioni Mbretėror (1787-1823) nė Brighton, Angli
Njė shembull mjeshtėror arkitektural “ me stil oriental”,
me kupola dhe harqe.

Bukuria e artit Islam shpesh i ka kapėrcyer menjėherė kufijt tė Botės Muslimane.
Pejsazhi arkitektural i Evropės ėshtė ndikuar nga Arti Islam nė mėnyra tė panumėrta. Natyra ėshtė njė burim frymėzimi pėr tė pėrpunuar dizajnet gjeometrike dhe modelet.
Faqja e BBC nė internet vė nė dukje se arti i Botės Muslimane "pasqyron vlerat e saj kulturore, dhe zbulon rrugėn qė Muslimanėt shihnin botės shpirtėrore dhe gjithėsinė".
Kompleksi Xhamisė sė Imamit me fontanat e saja tė hapura nė Isfahan dhe Xhamia Mesxhid nė Delhi janė kryeveprat arkitekturale tė cilat kanė frymėzuar artin Perėndimor.
Pavijoni Mbretėror nė Brighton, Angli, ndėrtuar nė mes tė viteve 1787 dhe 1823 pėr George IV-tė ėshtė njė shembull mjeshtėror arkitektural “ me stil oriental”, me kupola dhe harqe.

Burimi: Press TV
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Arti Islamik, Lindor, frymėzues pėr artin Perendimor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"
» Kristaq Shabani : Sipar i madh i artit tė pikturimit
» Ilia S. Karanxha: Personaliteti i Nikolla Leonik Tomeos nė artin rilindas italian
» Gazeta FAKTI: Diskriminim nė gjimnazin "Goce Dellēev" tė Kumanovės

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: