prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Muslimanėt e Rusisė kritikojnė ndalimin e librave islame

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Muslimanėt e Rusisė kritikojnė ndalimin e librave islame   Mon Oct 27, 2014 11:25 pm

Muslimanėt e Rusisė kritikojnė ndalimin e librave islame

Muslimanėt e Rusisė duan tė formojnė njė Komisionin kundėr ndalimit tė islame duke pėrfshirė disa vepra tė hadithit.
Nė Rusi, pėrpjekjet kanė pėr qėllim kryesisht pėr tė zgjidhur problemet e botimeve islame dhe tė ndėrpresin ndalimin e paligjshėm mbi librat islame qė ka nisur.
Ata vendosėn pėr tė bėrė kėtė pėr shkak tė shpjegimit nė lidhje me librin e Hadithit, Sahih Al-Buhariut, thanė udhėheqėsit nė Rusi, duke folur pėr Agjencinė e Lajmeve Ansar.Ru.
Ėshtė absurde qė tė ndalojnė librat e hadithit, Sahih El-Buhariut, qė kanė rėndėsi tė veēantė pėr muslimanėt, komentoi Myftiu pėr Rajonin Ulianovsk tė Rusisė, Muhammed Baibikov.
Udhėheqėsi i myslimanėve tė Rajonit tė Volgogradit, Abdullah Haxhi Bat dhe disa dijetarė tė tjerė, mbėshtesin planin e formimit tė njė komisioni me dijetarė islam, me qėllim pėr tė vlerėsuar nėse njė libėr pėrfshin disa "konotacione radikale" apo jo.
Udhėheqėsi i muslimanėve tė Stavrapolit, Muhammed Rahimov, gjithashtu, ka protestuar pėr ndalimin e librave islame. "Mė duket absurde qė njė gjykatė e qarkut, si gjykata Orenburg, kishte lėshuar njė vendim nė favor tė ndalimit tė librave islame dhe e bėri atė vendim ligj - detyrues-tė pėrgjithshėm- pėr gjithė Rusinė," tha Muhammed Rahimov.


Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Muslimanėt e Rusisė kritikojnė ndalimin e librave islame
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: