prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Angli: Xhamia hap dyert pėr publikun

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi



Numri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Angli: Xhamia hap dyert pėr publikun   Fri Oct 31, 2014 10:57 pm

Angli: Xhamia Keighley hap dyert pėr publikun

Njė xhami nė Keighley, Angli, do tė hapė dyert e saj nė muajin e ardhshėm pėr publikun.
Xhamia Madinah, nė Spencer Street, Highfield, do tė organizojnė njė ditė tė hapur nga mėngjesi deri nė mes tė pasdites tė dielėn mė 16 nėntor 2014.
Adnan Mahmud, kreu i Komunitetit pėr Marrėdhėnie me Xhaminė, tha se ditėt e mėparshme me Xhami tė hapura kanė qenė shumė tė suksesshme. Ai shtoi se kjo ngjarje pėr herė tė fundit ishte mbajtur katėr apo pesė vjet mė parė.
"Njerėzit i shohin xhamitė si shumė tė mbyllura, dhe mendojnė se ēfarė po ndodh atje," shtoi ai.
"Por ne duam t’u themi" ejani brenda dhe shikoni se ēfarė bėjmė, bėni pyetje, nuk ka asgjė pėr t'u shqetėsuar nė lidhje me xhaminė".
"Dita e Xhamisė sė Hapur do tė jetė njė ngjarje mjaft relaksuese, dhe ne kemi ftuar deputetin tonė lokal, Kris Hopkins. Ne mund tė kemi njė prezantim tė vogėl, njė ekspozitė dhe do tė keni mundėsi pėr tė bėrė pyetje. Shpresojmė se ne do tė jemi nė gjendje t’ju shtrojmė pėrpara njė ushqim tė mirė. "
Ai tha se xhamia ka funksionuar pėr 15 vjet dhe ka njė xhemat prej 400 deri 500 pėr namazin e xhumasė.
Xhamia ėshtė pjesė e Misionit Islam nė Mbretėrinė e Bashkuar, dhe si pjesė e aksionit tė ditės sė veprimit kombėtar tė komuniteti kėsaj organizate po e pastrojnė Parkun Devonshire dhe Varrezet Utley kėtė tė diele.
Keighley ėshtė njė qytet brenda komunės metropolitane tė qytetit tė Bradford nė West Yorkshire, Angli.

Burimi: The Telegraph and Argus
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================




Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Angli: Xhamia hap dyert pėr publikun
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: