prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Islamofobia kėrcėnon tė drejtat e muslimanėve nė Belgjikė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Islamofobia kėrcėnon tė drejtat e muslimanėve nė Belgjikė   Sat Nov 01, 2014 11:46 pm

Islamofobia kėrcėnon tė drejtat e muslimanėve nė Belgjikė

Gratė muslimane tė Belgjikės flasin kundėr pėrjashtimit social pėr shkak tė praktikimit tė fesė sė tyre.
Hind ėshtė njė grua 31-vjeēare marokene qė jeton nė Bruksel, e pa punė. Ajo ėshtė njė muslimane e mbuluar me perēe.
'' Unė jam duke kėrkuar pėr njė punė ... dhe kėtu nė Belgjikė ka njė ligj tė ri qė nuk mund tė punojnė femrat me perēe", ka thėnė Hind, e cila nuk ka dashur tė zbulojė mbiemrin e saj. " Ne detyrohemi ta heqim perēen qė tė punėsohemi.”
Ligji qė ndalon perēen hyri nė fuqi nė Belgjikė nė vitin 2011. Gratė e mbuluara kundėrshtuan ligjin, i cili ndalon veshjen qė fsheh identitetin nė vende siē janė parqet dhe nė rrugė.
Por nė vitin 2012, Gjykata Kushtetuese e Belgjikes ka refuzuar ankesat dhe vendosi se ky ndalim nuk i ka shkelur tė drejtat e njeriut.
Esma, njė mjeke 31-vjeēar marokene, tha pėr Agjencinė Anadolu se pėr gratė ka tendenca qė tė pėrjashtohen nga shoqėria nė Belgjikė edhe nėse mbulohen me shaminė tradicionale.
''Kur ne diplomojmė dhe kur kėrkojmė ndonjė punė, ata kėrkojnė nga ne qė tė mos mbulohemi, "tha ajo. '' Nuk ėshtė e lejuar nė shumė aktivitete tė veshin shaminė, "tha ajo.
Hind dhe Esma janė dy nga qindra gra muslimane tė cilat u mblodhėn tė dielėn nė Bruksel pėr tė protestuar kundėr islamofobisė dhe vdekjes misterioze nė qelinė e tij tė burgut, mė 15 shtator 2014, tė njė njeriu me prejardhje nga Lindja e Mesme.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Islamofobia kėrcėnon tė drejtat e muslimanėve nė Belgjikė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: