prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dorėshkrimet e Kur'anit nė Bibliotekėn e Vatikanit...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Dorėshkrimet e Kur'anit nė Bibliotekėn e Vatikanit...   Sun Nov 02, 2014 12:50 pm

Dorėshkrimet e vjetra tė Kur’anit tė Shenjtė nė Bibliotekėn e Vatikanit tani janė Online

Njė Pėrmbledhje e 73 fragmenteve tė Kur'anit sipas stilit tė Kufes ( (me njė fragment sipas stilit tė ēmuar tė Hixhazit) janė ndėr 500 dorėshkrimet e para tė Bibliotekės sė Vatikanit qė janė digjitalizuar dhe janė vėnė nė internet.
Biblioteka e Vatikanit u themelua nė vitin 1451 nga Nicholas V. Ajo pėrmban rreth 180.000 dorėshkrime, 1.6 milionė libra dhe 150.000 piktura dhe gravura.
Vitin e kaluar, organizata jo-fitimprurėse Digita Vaticana Oculus ėshtė themeluar me qėllim pėr tė ndihmuar digjitalizimin e 80.000 e dorėshkrimeve, ose 41 milion faqe.
Nė muajin mars, firma japoneze IT NTT DATA Corp fitoi njė kontratė me mandat katėr-vjeēar, me vlerė prej 23.000.000 (Dollar) pėr digjitalizimin e 3.000 dorėshkrimeve tė para, qė kanė 1.5 milion faqe.
500 Dorėshkrimet e para tani janė nė dispozicion pėr t’u parė, sė bashku me 600 inkunabula - libra, pamflete tė shtypura para vitit 1500.
Njė Pėrmbledhje e 73 fragmenteve tė Kur'anit sipas stilit tė Kufes ( (me njė fragment sipas stilit tė ēmuar tė Hixhazit) janė ndėr 500 dorėshkrimet e para tė Bibliotekės sė Vatikanit qė janė digjitalizuar dhe janė vėnė nė internet.
NTT janė duke digjitalizuar dorėshkrimet duke pėrdorur FITS, njė format i zhvilluar nga NASA pėr tė ruajtur imazhet dhe tė dhėnat.
Sipas DigitaVaticana, njė FITS fajl mund tė "pėrmbajė metadata, informacion nė lidhje me dorėshkrimin, ėshtė i lirė nga kufizimet ligjore, me tė dhėnat mė tė reja, tė pėrditėsuara, nga komuniteti shkencor ndėrkombėtar, i sigurt nga viruset dhe mund tė lexohet.” Pasi ato tė digjitalizohen, origjinalet do tė mbahen nė temperaturė dhe lagėshti qė kontrollohen nė bunkerėt anti-atomik.
Biblioteka e Vatikanit ėshtė njė nga mė tė vjetrat nė botė dhe mė sekretja. Ju mund tė huazoni libra nga biblioteka deri nė vitin 1760, por ju, gjithashtu, mund tė humbasni tė drejtat tuaja nė qoftė se thyeni rregullat e shtėpisė.
Dhe nė qoftė se keni kthyer me vonesė diēka me njė rėndėsi tė veēantė, ju mund tė pėrballeni me njė vėrejtje, shėnim, pėrkujtesė personale nga vetė Papa.
Kėto ditė, biblioteka ėshtė e hapur vetėm pėr ata qė mund tė provojnė se kanė nevojė pėr hulumtim legjitim pėr tė vizituar.
Prej atyre qė kanė nevojė pėr hulumtime legjitime, vetėm 200 nė njė kohė janė tė lejuar tė hyjnė.
E vetmja mėnyrė tjetėr pėr tė hyrė ėshtė duke ndihmuar DigitaVaticana me pagesė pėr digjitalizimin.

Burimi: Business Insider
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dorėshkrimet e Kur'anit nė Bibliotekėn e Vatikanit...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Denimi i Smajl Haradinajt dhe Lėvizjes Nacional-ēli­ri­mtare e Kosovės - Grupi i deēanit
» Bilall Maliqi: Intervistė me drejtorin e bibliotekės ''''Mehmet Jusifi'''' Preshevė, z. Hamdi Fejzullahu
» Kadri Mani: Antinjerėzori mė mizori - Salih Kabashi: Festė pėr heroinėn e Vatikanit?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: