prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kėshilli pėr Marrėdhėnie Amerikane-Islame paralajmėron...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Kėshilli pėr Marrėdhėnie Amerikane-Islame paralajmėron...   Wed Nov 05, 2014 11:00 pm

Kėshilli pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame paralajmėron udhėheqėsit e xhamive...

Kėshilli pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame (CAIR) thotė se ka marrė raporte nga e gjithė Amerika se zyrtarėve tė xhamive u ėshtė kėrkuar qė tė takohen me agjentėt e Byros Federale tė Hetimeve (FBI) dhe mė pas t’u bėhet presion pėr tė informuar mbi anėtarėt e xhemateve tė tyre.
Kėshilli pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame (CAIR), organizata mė e madhe e Muslimanėve nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr tė drejtat civile dhe avokim, kėrkoi nga xhamitė dhe udhėheqėsit e komuniteteve tė kėrkojnė kėshilla nga njė avokat nė qoftė se ata janė kontaktuar nga agjentėt e Byros Federale tė Hetimeve (FBI) pėr pyetje, raporton Defending Dissent.
Kėshilli pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame (CAIR), thotė se ka marrė raporte nga e gjithė Amerika se zyrtarėve tė xhamive u ėshtė kėrkuar qė tė takohen me agjentėt e Byros Federale tė Hetimeve (FBI) dhe mė pas t’u bėhet presion pėr tė informuar mbi anėtarėt e xhemateve tė tyre.
Sipas raportit, Kėshilli pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame (CAIR) ka rekomanduar qė para ēdo takimi me agjentėt e Byros Federale tė Hetimeve (FBI) apo me ndonjė agjenci tė zbatimit tė ligjit, udhėheqėsit muslimanė amerikanė duhet tė kėrkojė kėshilla nga njė avokat dhe se avokati duhet tė jetė i pranishėm nė ēdo takim.
"Udhėheqėsit amerikanė muslimanė dhe institucionet duhet tė mbajnė marrėdhėnie pozitive me autoritetet lokale dhe federale tė zbatimit tė ligjit, por kėto marrėdhėnie duhet tė ndėrtohet mbi respektimin e tė drejtave civile me tė mbrojtura me kushtetutė,” tha Drejtoresha pėr tė Drejtat Civile tė Kėshilli pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame (CAIR), Jenifer Wicks. "Konsultimi me njė avokat ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė mbrojtur tė drejtat tuaja."
Ajo tha se tė gjithė amerikanėt investojnė nė mbrojtjen e kombit tonė; megjithatė, pėrdorimi i detyrueshėm i informatorėve nga Byroja Federale e Hetimeve nėpėr xhami, raportet e takimeve nė terren, pėr mbledhjen e informatave pėr inteligjencėn dhe akte tė tjera tė abuzimit demonstrojnė se liderėt e komunitetit duhet tė angazhojnė profesionistė ligjorė pėr tė siguruar mbrojtjen e tė drejtave tė tyre dhe ato tė xhemateve tė tyre.
Jenifer Wicks rekomandoi se nėse udhėheqėsit e komuniteteve janė kontaktuar nga Byroja Federale e Hetimeve (FBI) apo zyrtarė tė tjerė tė zbatimit tė ligjit, ata duhet tė pyesin pėr lejet e tyre dhe menjėherė tė konsultohen me njė avokat para se ndonjėri prej tyre tė merret nė pyetje.
Kėshilli pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame (CAIR), ėshtė organizata mė e madhe e Muslimanėve nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr tė drejtat civile dhe evokim. Misioni i tij ėshtė tė kuptuarit e Islamit, tė inkurajojė dialogun, tė mbrojė liritė civile, fuqizimin e muslimanėve amerikanė, dhe pėr tė ndėrtuar koalicione qė promovojnė drejtėsinė dhe mirėkuptimin e ndėrsjellė.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kėshilli pėr Marrėdhėnie Amerikane-Islame paralajmėron...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njė orė mėsimi nė njė shkollė tė mesme amerikane, rreth krijimtarisė sė shkrimtares Kozeta Zylo
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: