prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Islami ėshtė feja me rritjen mė tė shpejtė nė Irlandė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Islami ėshtė feja me rritjen mė tė shpejtė nė Irlandė   Sat Nov 08, 2014 11:48 pm

Islami ėshtė feja me rritjen mė tė shpejtė nė Irlandė


Republika e Irlandės ėshtė e lidhur ngushtė me Kishėn Katolike Romake, por feja mė rritjen mė tė shpejtė nė Irlandė ėshtė Islami – me njė normė tė tillė tė shpejtė tė rritjes sė myslimanėve, rreth vitit 2043 parashikohet se Islami do tė bėhet feja e dytė, duke zėvendėsuar protestantizmin.
Zyra e Statistikave Qendrore e Irlandės ka raportuar se midis viteve 1991 dhe 2011, pėrqindja e banorėve irlandez tė cilėt janė musliman ėshtė rritur nga 0.1 pėr qind nė 1 pėr qind (qė do tė thotė pėr rreth 49.000 banorė. Deri nė vitin 2020, popullsia muslimane e Irlandės do tė dyfishohet. Rritja i atribuohet emigracionit dhe tė rritjes sė popullsisė. Rritja e dytė pėr nga besimi nė Irlandė ėshtė Krishtėrimi Orthodhoks, kryesisht pėr shkak tė emigracionit nga Evropa Lindore.
Statistikat e regjistrimit tė popullsisė po ashtu tregojnė se 84 pėr qind e popullsisė irlandeze identifikohen si katolik, nga 91.6 pėr qind nė vitin 1991. Pėr mė tepėr, vetėm rreth njė e treta (34 pėrqind) e katolikėve nė Irlandė rregullisht marrin pjesė nė meshėn. Protestantėt tani pėrbėjnė vetėm 5 pėr qind tė popullsisė. Njė pjesė e zvogėlimit apo pakėsimit tė tė krishterėve nė Irlandė mund t'i atribuohet rritjes dramatike tė numrit tė njerėzve qė pretendojnė se nuk besojnė nė asnjė fe, duke u rritur me 400 pėr qind nė mes tė viteve 1991 dhe 2011 pėr pothuajse 280,000 banorė.
Ndėrsa numri i tyre rritet, muslimanėt nė Irlandė kanė nisur projekte pėr tė ndėrtuar mė shumė xhami, duke pėrfshirė njė xhami tė re e cila do tė kushtoi 50.000.000 dollarė, nė veri tė Dublinit dhe do bėhet xhamia mė e madhe nė Irland. Illume Magazine njoftoi se xhamia e re, nė Qendrėn Clongriffin, do tė jetė mjaft e madhe, nė tė cilėn mund tė falen 3.000 besimtarė dhe do tė ketė dy minare, njė sallė pėr lutje, namaz, njė qendėr kulturore, zyra, librari, njė bibliotekė, njė morg, njė sallė me 600 ulėse pėr ngjarje kulturore, njė shkollė, madje edhe njė palestėr sportive dhe apartamente. Muslimanet nė Irlandė janė tė lejuara pėr tė veshur shami, perēe.
Gazeta irlandeze Independent njoftoi se numri i muslimanėve nė Irland rritet, gjithashtu, pėr shkak tė konvertimeve fetare tė qytetarėve katolikė irlandezė – pėrqafojnė fenė Islame. Rreth 500 persona e pėrqafojnė fenė Islame ēdo vit nė Irlandė. Pjesa mė e madhe e kėtyre tė konvertuarve irlandez nė Islam janė gra. "Kur njerėzit [konvertohen], atėherė mund tė jenė shumė entuziastė," thotė Dr. Ali Salem i Qendrės Kulturore Islame nė Clonskeagh, Dublin. "Ne ju mėsojmė Islamin e moderuar. Gratė qė kanė pėrqafuar Islamin marrin udhėzime nga grupet si Motrat Muslimane, njė organizate e drejtuar nga Gratė Muslimane Irlandeze.
Njė prej kėtyre tė konvertuarve, njė grua 36-vjeēare irlandeze, tani quhet Aishe (ish- Liza) Caulfield, shpjegoi pėr gazetėn Independent se si ajo e pranoi Islamin.
"Unė jam nga Irishtown nė Dublin, lindur dhe edukuar si irlandeze," tha ajo. "Unė u interesova pėr Islamin rreth 12 vjet mė parė. Jetese ime nuk ishte tipike irlandez nė nivel shoqėror. Unė nuk kam shkuar nė klube tė natės dhe as nuk kam pirė. Unė gjithmonė kam kėrkuar njė grup tė njerėzve tė cilėt kanė njė mėnyrė jetese tė qetė, njė besim qė pėrputhet me mėnyrėn e jetės sime. "Aishja vuri nė dukje se Islami mė ka ofruar atė qė e kėrkoja. Ajo e pėrqafoi Islamin tri vjet mė parė dhe u martua vitin e kaluar me njė burrė musliman nga Mauritiusi.
Aishja ka thėnė se familja e saj e ka pėrkrahur shumė."Familja ime mė bleu shamitė, kurse gjyshi Kur’anin, "deklaroi ajo. "Ajo, gjithashtu, pohoi se ajo ėshtė shumė e lumtur tani. "Islami tė sjellė qetėsinė, paqen nė jetė," vuri nė dukje ajo.

Burimi: Islamic Daily News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Islami ėshtė feja me rritjen mė tė shpejtė nė Irlandė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: