prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mbreti Abdullah nė mesin e njerėzve mė tė fuqishėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Mbreti Abdullah nė mesin e njerėzve mė tė fuqishėm   Mon Nov 10, 2014 12:25 am


Mbreti Abdullah nė mesin e njerėzve mė tė fuqishėm

Revista ”Forbes” e ka renditur Kujdestarin e Dy Xhamive tė Shenjta, Mbretin Abdullah, si personi mė i fuqishėm nė rajon, dhe i njėmbėdhjeti, (i 11-ti) nė listėn e saj botėrore.
Nė njė deklaratė pėr media, Revista Forbes -Lindja e Mesme, tha se Mbreti Abdullah u zgjodh disa herė gjatė viteve, si njė prej njerėzve mė me ndikim nė botė pėr shkak tė vendimeve tė tij tė vendosura dhe tė kontributit pėr paqen dhe sigurinė globale.
Revista Forbes renditi Kryetarin e Rusisė, Vladimir Putinin, si personi mė i fuqishėm, pas tij vjen kryetari Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Barack Obama dhe nė vendin e tretė ėshtė kryetari i Kinės, Xi Jinping.
Mbreti Abdullah hypi nė fron mė 1 gusht 2005, pas vdekjes sė Mbretit Fahd. Gjatė mbretėrimit tė tij, Mbreti Abdullah ka qenė pėrgjegjės pėr reforma tė rėndėsishme sociale, ekonomike, kulturore dhe politike. Kjo pėrfshin fuqizimin e grave politikisht, dhėnien e bursave pėr mijėra studentė, ndėrtimin e qytete, rritjen ekonomike dhe ndėrtimin e spitaleve tė specializuara.
Revista ”Forbes” ka shėnuar nė listė 17-tė krerė tė shquar tė shteteve, dhe 39- kryeshefat ekzekutiv tė kompanive tė cilat kanė gjeneruar SR13.5 trilion nė tė ardhurat vjetore.
Papa Franēesku ėshtė i katėrti, kancelarja gjermane, Angela Merkel e pesta, miliarderi Bill Gates i gjashti, Presidenti i Bankės Qendrore Evropiane, Mario Draghi i shtati, themeluesit e Google-s, Sergey Brin dhe Larry Page nė vendin e tetė dhe tė nėntė, dhe Kryeministri Britanik, David Cameron nė vendin e 10-tė.
I sapozgjedhuri, kryeministri i Indisė, Narendra Modi, ėshtė renditur i 15-ti. Biznesmeni indian, Mukesh Ambani nė vendin 36-tė, dhe Kryetari i Emirateve tė Bashkuara Arabe, (EBA) dhe sundimtari i Abu Dhabit, Hhalifa bin Zajed Al Nahyan-nė vendin e 37-tė.


Burimi: Arab News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mbreti Abdullah nė mesin e njerėzve mė tė fuqishėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» HAFIZ ABDULLAH ZEMBLAKU (1891-1960)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: