prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nė Katedralen e Washingtonit falet namazi i xhumasė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Nė Katedralen e Washingtonit falet namazi i xhumasė   Tue Nov 11, 2014 1:11 pm

Nė Katedralen Kombėtare nė Uashington falet Namazi i Xhumasė

Katedralja Kombėtare e Washingtonit, e njohur pėr funeralet presidenciale dhe pėr shėrbime tė mėdha shpirtėrore, do tė organizojė njė shėrbim lutjesh muslimane pėr herė tė parė, ditė e xhuma, tė premten.
Katedralja, pjesė e Kishės Episkopale, ka mbajtur pėr njė kohė ngjarje tė profilit tė lartė ndėrfetarė dhe disa xhami mbajnė shėrbimet fetare nė sinagoga apo nė kisha, nėse ata kanė nevojė pėr hapėsirė. Por organizatorėt thanė tė hėnėn se ata janė duke kėrkuar pėr tė bėrė njė deklaratė duke ftuar udhėheqėsit muslimanė tė vijnė dhe tė mbajnė shėrbimin e tyre tė namazit tė drekės nė njė shtėpi tė tillė tė dukshme pėr adhurim siē ėshtė Kisha e Krishterė.
"Ne duam qė bota tė shohė se Bashkėsinė e Krishterė ėshtė partnere me ne dhe ėshtė duke mbėshtetur liritė tona fetare nė tė njėjtėn mėnyrė qė ne jemi duke bėrė thirrje pėr lirinė fetare pėr tė gjitha pakicat nė shtetet myslimane", tha Rizvan Xhaka, njė zėdhėnės pėr Xhaminė e shquar nė Adams, Sterling, Va., njė nga bashkė-sponsorėt e shėrbimit tė sė premtes. "Le tė jetė kjo njė mėsim pėr botėn."
Shėrbimi, i cili do tė fillojė rreth orės 12:20 dhe pėr tė ftuar mysafirėt, pėr tė zhvilluar marrėdhėnie nė mes tė drejtorit tė liturgjisė sė Katedrales, Rev. Gina Campbell, dhe ambasadori i Afrikės sė Jugut nė Shtetet e Bashkuara, Ibrahim Resul, i cili ėshtė mysliman. Tė dytė kanė punuar bashkė nė njė shėrbim pėrkujtimor pėr Nelson Mandelėn, tha Rizvan Xhaka.
"Ky ėshtė njė moment dramatik nė botė dhe nė marrėdhėniet Muslimane-Kristiane," tha Resul nė njė deklaratė tė pėrgatitur. "Kjo duhet tė jetė njė botė nė tė cilėn tė gjithė janė tė lirė tė besojnė dhe tė praktikojnė dhe tė shmangėn nga fanatizmi, Islamafobia, racizmi dhe anti-krishterimi dhe pėr tė pėrqafuar humanizmin tonė dhe pėr tė pėrqafuar besimin."
Rreth 100 njerėz do tė jenė nė shėrbimin fetar, ku do tė falet namazi, tha Campbell. Udhėheqėsit myslimanė do tė sjellin sixhade pėr namaz.
Veprimtaria ėshtė sponsorizuar nga Katedralja, nga disa grupe shpirtėrore muslimane: Kėshilli mbi Marrėdhėniet Islamike-Amerikane, Shoqėria Islamike e Amerikės sė Veriut dhe Xhamia e Muhammedit nė Washington.
Ibrahim Resuli do tė mbajė Hytben e Xhumasė apo predikimin, kurse Namazi i Xhumasė do tė falet njė pjesė tė katedrales "me harqe dhe ikonografi tė kufizuar, pothuajse si me qenė xhami, " thuhet nė njė deklaratė e publikuar nga Katedralja.
"Marrėdhėniet e thella vijnė pėrmes lutjes," tha Campbell nė deklaratė. "Lidhjet e ndryshme vijnė duke u lutur, pėrtej politikes.”

Burimi: Washington Post
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nė Katedralen e Washingtonit falet namazi i xhumasė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: