prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Hapet Qendra Kulturore Islame nė Rusi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Hapet Qendra Kulturore Islame nė Rusi   Thu Nov 13, 2014 1:22 am

Hapet Qendra Kulturore Islame nė Rusi

Njė Qendėr Kulturore Islame ėshtė hapur nėn mbikėqyrjen e Zyrės pėr Ēėshtje Fetare tė Muslimanėve tė Russisė nė qytetin Klimovsk.
Sipas Agjencisė Ndėrkombėtare tė Lajmeve Islame (IINA), qendra u hap me rastin e Ditės Kombėtare tė Unitetit nė Rusi.
Trajnimi i njė brez tė ri tė muslimanėve nė shoqėrinė ruse, pėrhapja e kulturės islame nė mesin e fėmijėve muslimanė tė Rusisė, promovimi i bashkėjetesės paqėsore dhe respekti i ndėrsjelltė ndėrmjet kombeve dhe feve janė objektivat e qendrės.
Rustem Davoudov, kryetar i pakicės muslimane nė rajonin e Podolsk nė Moskė, tha se qendra ėshtė e hapur pėr tė gjitha grupet e njerėzve edhe pėr ata tė cilėt janė tė interesuar pėr tė ditur rreth Islamit.
Klimovsk ėshtė njė qytet nė rrethin e Moskės, i cili ndodhet 55 kilometra nė jug tė Moskės dhe 8 kilometra nė jug tė Podolskit.
Islami ėshtė feja e dytė mė e pėrhapur nė Rusi. Feja Islame ėshtė konsideruar si njė prej feve tradicionale tė Rusisė, ligjėrisht pjesė e trashėgimisė historike ruse.

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Hapet Qendra Kulturore Islame nė Rusi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės "Arbnori": Njoftim pėr Shtyp
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"
» Nėna, qendra e gjithēkaje
» Asllan Dibrani: Qendra e Vetėvendosjes nė Gjermani zgjerohet edhe me njė nėndegė nė Nürnberg

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: