prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Panairi Ndėrkombėtar i Librit hapet nė Stamboll

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Panairi Ndėrkombėtar i Librit hapet nė Stamboll   Thu Nov 13, 2014 11:16 pm

Panairi Ndėrkombėtar i Librit hapet nė Stamboll

Panair Vjetor i Librit nė Turqi ka filluar me pjesėmarrjen e zyrtarėve tė qeverisė hungareze dhe turke tė shtunėn nė rrethin Beylikduzu tė Stambollit.
Panairi mė i madh i Ndėrkombėtar i Librit nė Turqi i ka hapur dyert e saj pėr vizitorėt tė shtunėn me njė ceremoni nė edicionin e saj tė 33-tė.
Duke folur nė kėtė ceremoni, Zoltan Balog, Ministri i Burimeve Humane tė Hungarisė - mysafir nderi nė Panair, tha se pėrkthimi i librave midis gjuhėve turke dhe hungareze dhe Panairi i Librit i lidhė dy kulturat.
"Shumė prej jush mund tė mos kenė mundėsi pėr tė shkuar nė Hungari, por librat hungareze vizitorėt mund t’i blejnė do tė jetė njė ftesė pėr vendin tonė. Ata do tė shohin miqėsinė shekullore mes Turqisė dhe Hungarisė," shtoi ai.
Pavioni i Hungarisė nė Panairin Ndėrkombėtar tė Librit do tė presė shkrimtarėt kryesorė tė vendit siē janė Peter Esterhazy, Laszlo Darvas, Dora Csanyi dhe Katalin Szegedi.
Kėtė vit, Panairi Ndėrkombėtar i 33-tė i Librit nė Stamboll do tė dėshmojė mbi 850 botues nga e gjithė bota, plus panele, seminare dhe punėtori nė mesin e gjithsej 270 aktiviteteve.
Gjithashtu, gjatė njė fjalimi nė ceremoninė, kritiku i filmit turk dhe shkrimtar nderi i kėtij viti, A. Dorsay, tha se "duke qenė shkrimtar nderi ėshtė shumė e rėndėsishme pėr mua jo vetėm pėr shkak se ėshtė 100-tė vjetori i kinemasė turke, por Turqia bėri pėrparim tė madh kėtė vit nė shumė fusha tė tilla si kinemaja, letėrsia dhe muzika. "
Panairi Tujap nė rrethin Beylikduzu e Stambollit do tė kandidojė me temėn e "100 Vjet tė Kinemasė Turke" nė festimin e njėqind vjetorit tė industrisė sė kinemasė turke.
Panairi pėrfshin njė numėr tė madh tė intervistave, paneleve, recitaleve, muzikė dhe ekspozita tė cilat dėshmojnė udhėtimin shekullor tė kinemasė nė Turqi.
Panairi i Librit do tė sjellė sė bashku 40-tė shkrimtarė tė huaj dhe skenaristė tė tillė si autori polak, Janusz Glowacki, kritiku i filmit dhe historiani, Philip Kemp dhe romancieri, Tess Gerritsen.
Panairi mund tė vizitohet nė mes orės 10:00-19:00 ēdo ditė deri mė 16 nėntor 2014. Ashtu si nė vitet e mėparshme, panairi do tė jetė e lirė pėr studentėt dhe mėsuesit, ndėrsa pėr vizitorėt tė tjerė hyrja do tė jetė 5 lira turke.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga Anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Panairi Ndėrkombėtar i Librit hapet nė Stamboll
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dita ndėrkombėtare e Emigracionit
» Anton Quni flet pėr Gjykatėn Speciale: LDK-ja nuk do ta cenojė pozitėn ndėrkombėtare tė Kosovės
» Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės "Arbnori": Njoftim pėr Shtyp
» STOP DISKRIMINIMIT RACIAL TĖ FĖMIJĖVE SHQIPTARĖ NĖ MAQEDONI! (NĖ DITĖN NDĖRKOMBĖTARE TĖ FĖMIJĖVE )
» Agron Shele:Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve"PEGASI"ALBANIA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: