prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Napoleon Bonaparte dhe Mehmed Ali Pasha - Dy tė ngjashėm...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Napoleon Bonaparte dhe Mehmed Ali Pasha - Dy tė ngjashėm...   Fri Nov 14, 2014 8:49 am

NAPOLEON BONAPARTE DHE MEHMED ALI PASHA,
DY TĖ NGJASHĖM

Ėshtė ēudi e rastiti se dy udhėheqės, Mehmed (Muhamed) Ali Pasha dhe Napoleon Bonaparte kanė ngjashmėri nė shumė aspekte dhe ndėr to siē vijon:
-Napoleon Bonaparte ka lindur nė vitin 1769, po nė kėtė vit ka lindur edhe Mehmed Ali Pasha.
-Napoleon Bonaparte ka lindur nė njė qytet bregdetar, nė Detin Mesdhe nė ujdhesėn Korsika, po ashtu edhe Mehmed Ali Pasha ka lindur nė njė qytet bregdetar nė Detin Mesdhe (nė Kavallė-Shqiperi, kėshtu shkruan nė enciklopedinė e poshtėshėnuar)
-Ėshtė shquar Napoleon Bonaparte si personalitet ushtarak nga njė familje e varfėr, po ashtu edhe Mehmed Ali Pasha rrjedh nga njė familje e varfėr dhe ėshtė shquar si personalitet ushtarak.
-Napoleon Bonaparte ėshtė martuar dy herė, po ashtu edhe Mehmed Ali Pasha ėshtė martuar dy herė.
-Bashkėshortja e parė e Napoleon Bonapartes ishte veje, po ashtu edhe bashkėshortja e parė e Mehmed Ali Pashės ishte veje.
-Napoleon Bonaparte me njerėn bashkėshorte ka pasur fėmijė,po ashtu edhe Mehmed Ali Pasha me njėrėn bashkėshorte ka pasur fėmijė.
-Napoleon Bonaparte i ka larguar anglezėt nga Aleksandria, po ashtu edhe Mehmed Ali Pasha i ka larguar anglezėt nga Aleksandria (nė vitin 1807).
-Napoleon Bonaparte i kushtoi rėndėsi kultivimit tė pambukut nė vendin e tij, po ashtu edhe Mehmed Ali Pasha i dha rėndėsi kultivimit tė pambukut, bėrthamen e tė cilit e kishte marrė nga Cejloni.
-Napoleon Bonaparte themeloi bankėn e parė nė shtetin e tij, po kėshtu bankėn e parė nė Egjipt e themeloi Mehmed Ali Pasha.
-Napoleon Bonaparte dhe urdhėr pėr lirimin e robėrve, po kėshtu veproi edhe Mehmed Ali Pasha.
-Napolon Bonaparte abdikoi nga froni (jo nė mėnyrė vullnetare) nė favor tė birit tė tij, po ashtu dhe Mehmed Ali Pasha abdikoi nga froni (nė mėnyrė vullnetare) nė favor tė birit tė tij.
-Napoleon Bonaparte vdiq nga tuberkulozi, po ashtu edhe Mehmed Ali Pasha vdiq nga tuberkulozi.
Po,vallė cili ėshtė dallimi nė mes tyre?
Dallimi ėshtė se:
Napolon Bunaparta ėshtė francez, kurse Mehmed Ali Pasha ėshtė shqiptar.

Nga enciklopedia arabe "Sin Xhim", volumi i tretė, fq.656.
Shqipėroi: Mulaim Shehu, Gjakovė


======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Napoleon Bonaparte dhe Mehmed Ali Pasha - Dy tė ngjashėm...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zymer Ramadani:MEHMED ĀKIF ERSOJ

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: