prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Filluan Garat Ndėrkombėtare tė Kur'anit nė Arabinė Saudite

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Filluan Garat Ndėrkombėtare tė Kur'anit nė Arabinė Saudite   Sun Nov 16, 2014 12:15 am

Filluan Garat Ndėrkombėtare tė Kur'anit nė Arabinė Saudite

Edicioni i 36-tė i Garave Ndėrkombėtare tė mėsimit pėrmendėsh, recitimin dhe interpretimin e Kur'anit tė Shenjtė nė Arabinė Saudite filluan me 15 nėntor 2014, nė Xhaminė e Madhe nė Mekė.
Sipas gazetės Okaz, Garat janė organizuar nga Ministria e Ēėshtjeve Fetare-Islamike e Arabisė Saudite.
Sallat e ndryshme tė Xhamisė sė Madhe do tė organizojnė kėto Gara Kur’anore deri mė 19 nėntor 2014.
Mėsimin pėrmendėsh tė Kur'anit me Texhvid, shqiptimin dhe interpretimin e termave Kur'anore, mėsimin pėrmendėsh tė 15-tė xhyzave, mėsimin pėrmendėsh tė 5-sė xhyzave tė Kur'anit tė Shenjtė me Texhvid janė kategoritė e garave.
Kategoria e katėrt e garave ka qenė e planifikuar pėr pjesėmarrėsit nga vendet jo-muslimane.
Garat Kur'anore janė ngjarje e vetme ndėrkombėtare qė mbahet nė Mesxhid Al-Haram dhe ėshtė vlerėsuar shumė nga qarqet shkencore, institucionet dhe aktivistėt nė fushat Kur'anore.
138 pėrfaqėsues nga 59 vende do tė marrin pjesė nė Garat Ndėrkombėtare Kur'anore tė 36-ta nė Arabinė Saudite.

Burimi: IQNA News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Filluan Garat Ndėrkombėtare tė Kur'anit nė Arabinė Saudite
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dita ndėrkombėtare e Emigracionit
» Anton Quni flet pėr Gjykatėn Speciale: LDK-ja nuk do ta cenojė pozitėn ndėrkombėtare tė Kosovės
» Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės "Arbnori": Njoftim pėr Shtyp
» STOP DISKRIMINIMIT RACIAL TĖ FĖMIJĖVE SHQIPTARĖ NĖ MAQEDONI! (NĖ DITĖN NDĖRKOMBĖTARE TĖ FĖMIJĖVE )
» Agron Shele:Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve"PEGASI"ALBANIA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: