prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Studiuesit zbulojnė kopjen mė tė ”vjetėr” tė Kur'anit nė Gjermani

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Studiuesit zbulojnė kopjen mė tė ”vjetėr” tė Kur'anit nė Gjermani   Tue Nov 18, 2014 10:09 pm

Studiuesit zbulojnė kopjen mė tė ”vjetėr” tė Kur'anit nė Gjermani

Studiuesit nė Universitetin e Tübingen nė Gjermani njoftuan pėr zbulimin e njė kopje tė Kur’anit tė Shenjtė qė daton nga viti 40 i Hixhretit, rreth vitit 622 sipas Kalendarit Gregorian, sipas faqes gjermane Deutsche Welle.
Dorėshkrimi ishte vendosur nė bibliotekėn e Universitetit nė vitin 1864 kur institucioni kishte blerė njė pjesė tė koleksionit privat tė librave tė konsullit prusian, Johann Gottfried Fitz Stein.
Sipas hulumtuesve, kopja e Kur’anit ėshtė shkruar 20-40 vjet pas emigrimit tė Profetit Muhammed (a.s.) nga Meka nė Medinė, nė vitin 622 sipas Kalendarit Gregorian.
Pas shqyrtimit, analizės, tė mostrave tė dorėshkrimit, si pjesė e njė projekti kėrkimor shkencor qė kėrkon pėr tė hulumtuar historinė e shkrimit tė Kur’anit, studiuesit zbuluan se kopje e Kur’anit nė dorėshkrim daton nė fillim tė shekullit tė shtatė.
Sipas zėdhėnėsit tė universitetit, kopja e Kur’anit ėshtė shkruar nė shkrimin, stilin, e Kufės, njė nga shkrimet mė tė vjetra nė gjuhėn arabe.

Burimi: Morocco World News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Studiuesit zbulojnė kopjen mė tė ”vjetėr” tė Kur'anit nė Gjermani
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nuk kemi besuar se ekziston njė organizim kaq i mirė i FFSHGJ-sė dhe i klubeve shqiptare nė Gjermani
» Faruk Tasholli: Me tetovarėt nė Gjermani - Kush ma i pari bani...
» Pal Sokoli-LDK Dega nė Gjermani- Shteti i NRW-sė,nė Velbert-U promovuan dy Libra
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Gjermani: Varroset vajza turke qė u vra nga banda serbe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: