prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kina burgos imamėt e "egėr"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Kina burgos imamėt e "egėr"   Thu Nov 20, 2014 11:25 pm

Kina burgos imamėt e ”egėr”

Sė bashku me imamėt e xhamive, udhėheqės tjetė musliman, qė u angazhuan nė aktivitete fetare, pasi u shkarkuan, u dėnuan me burg.
Pekin – Kina ka burgosur dhjetėra udhėheqės fetarė myslimanė, imamė, ujgur muslimanė, duke pėrfshirė "imamėt e egėr", qė predikojnė nė mėnyrė tė paligjshme nė rajonin me shumicė muslimane tė Xinjiang-it pėr "aktivitete tė paligjshme fetare".
"I ashtuquajturi dallim ndėrmjet fesė legale dhe ilegale ėshtė i pėrcaktuar nė bazė tė nevojave politike tė Kinės," tha Dilxat Raxit, njė zėdhėnės pėr Kongresin Botėror tė Ujgurėve, tha nė njė deklaratė tė cituar nga Reuters tė martėn, mė 11 nėntor 2014.

"Ujgurėt nė thelb nuk kanė tė drejta tė besimit."

Tė 22 tė dyshuarit u dėnuan me burg nga pesė deri nė 16 vjet nė njė nga dėnimet masive publike nė Xinjiang tė hėnėn, raportoi Agjencia China News Service e kontrolluar nga shteti.
Sė bashku me imamėt e xhamive, njė udhėheqės tjetėr musliman, qė u angazhuan nė aktivitete fetare, pasi u shkarkua nga puna, u dėnuan me burg. Tė tjerėt u akuzuan pėr nxitje tė urrejtjes etnike, duke pėrdorur bestytni pėr tė shfuqizuar ligjin, duke nxitur grindjet dhe provokuar telashe, tha ajo.
Artikulli i medieve kineze nuk tregojnė etnin e tė pandehurve, por shumica e dėnimeve tė mėparshme pėr terrorizėm kanė pėrfshirė ujgurėt, nė masė tė madhe muslimanė, tė cilėt pėrbėjnė mė shumė se 90 pėr qind tė popullsisė sė qytetit.
Sipas Agjencisė tė Shėrbimit tė Lajme tė Kinės, Kryetari Envaer Tursun nga Kashgari vlerėsoi dėnimet, duke thėnė se ekstremizmi fetar "seriozisht e pengon jetėn normale."
Dėnimet masive publik janė bėrė tė zakonshme nė Xinjiang, me televizionin shtetėror i cili shpesh duke treguar ato qė po ndodhin po tėrheqė vėmendjen e shikuesve.
Grupet e tė drejtave tė njeriu kanė thėnė se gjyqet masive dhe burgosjet ju mohojnė tė akuzuarėve tė drejtėn pėr njė proces tė rregullt.
Njė gjykatė nė shtator burgosi pėr jetė avokatin mė tė shquar tė vendit pėr tė drejtat e Ujgurėve, njė rast qė ka provokuar njė zemėrim tė madh nė Perėndim dhe nė mesin e grupeve tė tė drejtave.
Xinjiangu, tė cilin aktivistėt e quajnė Turkestanin Lindor, ka qenė autonom qė nga viti 1955, por vazhdon tė jetė objekt i goditjes masive tė sigurisė nga autoritetet kineze.
Grupet e tė drejtave i akuzojnė autoritetet kineze pėr represion fetar kundėr muslimanėve ujgur nė Xinjiang nė emėr tė kundėr terrorizmit.
Muslimanėt akuzojnė qeverinė pėr transferimin e milionave tė Hanėve etnikė nė territorin e tyre me qėllimin pėrfundimtar pėr tė fshirė identitetin dhe kulturėn e tyre.
Analistėt thonė se politika e transferimit tė Hanėve kinezė pėr Xinjiang pėr tė konsoliduar autoritetin e Pekinit ka rritur pėrqindjen e Hanėve nė rajon prej pesė pėr qind nė vitin 1940 nė mė shumė se 40 pėr qind tani.
Pekini e sheh rajonin e madh tė Xinjiangit, si njė pasuri e paēmueshme pėr shkak tė vendndodhjes sė saj tepėr tė rėndėsishme strategjike nė afėrsi tė Azisė Qendrore dhe tė naftės.

Burimi: OnIslam & News Agencies
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kina burgos imamėt e "egėr"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kush janė 12 imamėt e BIK'ut qė u arrestuan sot
» IMAM HUSEIN MENSUR EL-HALLAXHI (857-922)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: