prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zgjerimi i Xhamisė sė Pejgamberit nė Medine...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Zgjerimi i Xhamisė sė Pejgamberit nė Medine...   Sat Nov 22, 2014 1:28 am

Zgjerimi i Xhamisė sė Pejgamberit nė Medine nuk do tė ndikojė nė xhami tė tjera tė vjetra

Medine:

Zgjerimi i Xhamisė sė Pejgamberit (a.s.) nė Medine nuk do tė ndikojė nė xhamitė tjera tė lashta aty pranė, tha njė zyrtar i lartė nga Ministria e Financave.
Ai tha se xhamitė e Ebu Bekrit, Omer ibn Hatabit, Ali ibn Ebi Talibit, Al-Exhaba dhe Ebu Dherit, do tė mbetet tė paprekura, sepse ato janė jashtė kufijve tė zonės sė zgjerimit.
Sipas burimit, restaurimi i xhamive tė Al-Ejaba dhe Ebu Dherit do tė fillojė pas pėrfundimit tė projektit tė zgjerimit.
Muhammed Al-Amin Al-Hatri, Drejtor i Pėrgjithshėm nė Ministrinė e Ēėshtjeve Islame, nė Medine, tha se pėr 131 xhami ėshtė vendosur t'i nėnshtrohen restaurimit, pėrfshirė xhamitė historike tė Ebu Bekrit, Omer ibn el-Hatabit, Ali bin Ebi Talibit, dhe tė Fatima Al-Zahras.

Burimi: Arab News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Zgjerimi i Xhamisė sė Pejgamberit nė Medine...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: