prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Konferencė Ndėrkombėtare pėr Historinė e Mjekėsisė Islame nė Indi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Konferencė Ndėrkombėtare pėr Historinė e Mjekėsisė Islame nė Indi   Sat Nov 22, 2014 10:53 pm

Konferencė Ndėrkombėtare pėr Historinė e Mjekėsisė Islame nė Indi

Duke kėrkuar pėr tė paraqitur kontributin e muslimanėve nė shkencat mjekėsore nė mesjetė (trashėgiminė njėmijė vjeēare) pėrmes ekspozitave, tabelave, instrumenteve, dokumentarė, postera dhe filma tė shkurtėr, njė Konferencė Ndėrkombėtare tri-ditore mbi Historinė e Mjekėsisė Islame ( Mjekėsisė Bashkėkohore dhe Mjekėsisė Alternative), ėshtė planifikuar qė tė mbahet 2-4 janar 2015 nė Calicut nė Kerala.
Sipas Dr. Fahruddin Muhammedit, sekretar i MESCO, ( Organizata Muslimane Arsimore, Kulturore, Shoqėrore, Hajdarabad,) Konferenca Ndėrkombėtare ėshtė duke u organizuar bashkėrisht me Institutin Ndėrkombėtar tė Mjekėsisė Islame, (IIIM), SHBA dhe Shoqatėn Islame Mjekėsore tė Amerikės sė Veriut, (IMANA), nė bashkėpunim me Shoqėrinė Muslimane tė Arsimit, (MASH), Kerala dhe Organizatėn Muslimane Arsimore, Kulturore, Shoqėrore, Hajdarabad, (MESCO.)
Dr. Fakhruddin Muhammed tha se gjatė konferencės tri-ditore njė ekspozitė do tė organizohet pėr kėtė rast pėr Epokėn e Artė tė Civilizimit Musliman, ku kontributi i muslimanėve lulėzonte nė shekullin VII-tė deri nė shekullin XVI-tė.
Nė vitin 1992, Shoqata Islamike Mjekėsore e Amerikės sė Veriut (IMANA) ka mandatuar krijimin e Institutin Ndėrkombėtar tė Mjekėsisė Islame, (IIIM), nė njė takim shtesė me Kėshillin Ekzekutiv tė saj nė Orlando, Florida, me qėllim pėr tė ringjallur, ri-regjistrimin e historisė dhe traditat e mjekėsisė islame. Pėr kėtė qėllim, ajo shpreson tė bėhet njė Muze koleksionus i tė gjitha njohurive: nga e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja qė kanė lidhshmėri me historinė dhe Praktikėn e Mjekėsisė Islame.
Qėllimi, pėr tė cilin u formua Institutin Ndėrkombėtar i Mjekėsisė Islame, (IIIM), ishte pėr tė mbledhur, sistemuar, kataloguar hulumtuar dhe shpėrndarjen e informacionit nė lidhje me Historinė e Mjekėsisė Islame.
Mjekėsia Islame ishte mjekėsia qė u zhvilluan dhe ėshtė praktikuar gjatė periudhės sė Civilizimit Islam. Instituti Ndėrkombėtar i Mjekėsisė Islame (IIIM) ėshtė, gjithashtu, pėr tė hulumtuar dhe pėr tė publikuar kontributet e mėdha qė Mjekėsia Islame bėri pėr zhvillimin e Mjekėsisė Moderne.
Vizioni i Institutit Ndėrkombėtar i Mjekėsisė Islame ėshtė qė tė edukojė tė gjithė mjekėt dhe nė veēanti mjekėt muslimanė, nė historinė e pasur dhe traditėn e Mjekėsisė Islame. Duke mėsuar nga historia, Instituti Ndėrkombėtar i Mjekėsisė Islame dėshiron pėr tė vendosur standarde nė praktikėn e mjekėsisė qė do tė eliminojė ilaēet si mall nė dispozicion vetėm pėr shitje.
Instituti Ndėrkombėtar i Mjekėsisė Islame kėrkon tė rikthejė lavdinė e mėparshme tė Mjekėsisė si njė shkencė humanitare, pėr promovimin dhe ruajtjen e shėndetit, shėrimin e tė sėmurėve dhe parandalimin e dhimbjes dhe vuajtjes, pa marrė parasysh ngjyrėn, kastėn, besimin, apo pėrkatėsinė etnike tė njė individi apo statusin nė shoqėri.
Qė nga fillimi i tij nė vitin 1992, Instituti Ndėrkombėtar i Mjekėsisė Islame ka mbajtur dy Konferenca Kombėtare dhe pesė Konferenca Ndėrkombėtare mbi Historinė e Mjekėsisė Islame, pėrveē botimit tė artikujve tė shumtė dhe nxitjen e shkrimit tė studimeve rreth temave qė lidhen me Mjekėsinė Islame nė revistat kombėtare dhe ndėrkombėtare. Instituti ka ndėrmarrė pėrkthimin e veprave pėrkatėse pėr tė rritur njohuritė e subjektit, inkurajon kėrkime nė kėtė temė, duke siguruar grante dhe bursa dhe mbledhjen e materialeve nė koleksione tė veēanta nė Biblioteka, mbi temėn e Historisė sė Mjekėsisė Islame.
Instituti Ndėrkombėtar i Mjekėsisė Islame ka krijuar njė Ekspozitė Shetitėse mbi Historinė e Mjekėsisė Islame, e cila ėshtė paraqitur nė qytete tė ndryshme, nė nivel kombėtar dhe ndėrkombėtar, pėr pėrhapjen e informacionit dhe rritjen e ndėrgjegjėsimit nė lidhje me kėtė temė.
Instituti ka botuar monografi dhe broshura tė rastit pėr shpėrndarje dhe ka krijuar njė faqe interneti dinamike pėr referenca, pėr kėrkimin dhe shkėmbimin interaktiv tė informacionit mbi kėtė temė.
Instituti tani ėshtė duke zhvilluar njė program pėr shkollat mjekėsore pėr kurset mbi Historinė e Mjekėsisė Islame dhe ka njė propozim pėr projektimin dhe ndėrtimin e njė Muzeu dhe Bibliotekėn e Historisė sė Mjekėsisė Islame.
Dr. Fahruddin Muhammed, sekretari i Organizatės Muslimane Arsimore, Kulturore, Shoqėrore, Hajdarabad, (MESCO) ka ftuar tė gjithė profesionistėt mjekėsor dhe studentėt e mjekėsisė tė Allopathic dhe Ayushit. Data e fundit pėr regjistrimin e kėsaj konference ėshtė
30 nėntori 2014.

Burimi: Two Circles
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Konferencė Ndėrkombėtare pėr Historinė e Mjekėsisė Islame nė Indi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dita ndėrkombėtare e Emigracionit
» Anton Quni flet pėr Gjykatėn Speciale: LDK-ja nuk do ta cenojė pozitėn ndėrkombėtare tė Kosovės
» Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės "Arbnori": Njoftim pėr Shtyp
» STOP DISKRIMINIMIT RACIAL TĖ FĖMIJĖVE SHQIPTARĖ NĖ MAQEDONI! (NĖ DITĖN NDĖRKOMBĖTARE TĖ FĖMIJĖVE )
» Agron Shele:Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve"PEGASI"ALBANIA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: